Aktywne Ferie w GOK 2018

Tegoroczne ferie w Gminnym Ośrodku Kultury w Kaliskach minęły uczestnikom bardzo aktywnie. Na zajęcia było zapisane aż 45 dzieci.

Tematem wiodącym ferii było Kociewie, ze względu na obchodzony 10 lutego Międzynarodowy Dzień Kociewia. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się więcej o regionie, w którym mieszkają i gwarę kociewską. Oprócz tego codziennie odbywały się zabawy integracyjne.

Pierwszego dnia, po zajęciach integracyjnych odbyły się warsztaty muzyczne. Dzieci miały okazję zapoznać się z instrumentami takimi jak gitary, perkusja czy keyboard oraz na nich zagrać. Kolejny dzień upłynął na poznawaniu regionu kociewskiego. Dzieci poznały legendy kociewskiego, zapoznały się z wyglądem Kociewiaka i Kociewianki, wykonywali prace plastyczną oraz rywalizując w grupach rozwiązywali krzyżówkę kociewską. W środę i czwartek odbyły się warsztaty plastyczne, na których uczestnicy wykonywali m.in. prace na konkurs „Dobre Anioły”. Najpierw samodzielnie wykonali masę porcelanową a potem wykazywali się kreatywnością. Potem zrobili kolejne prace, tym razem  techniką orgiami z koła. Poza tym malowali torby wzorami z haftu kociewskiego.

Najaktywniejszy okazał się piątek, kiedy odbyła się gra terenowa. Uczestnicy w dwóch grupach przemierzali z mapą Kaliska i szukali zaznaczonych na mapie punktów. Musieli wykonywać zadania, również związane z regionem i dotrzeć do wyznaczonego celu. Na koniec na uczestników czekały zajęcia kulinarne i pyszny grysik z owocami.

Kolejny tydzień przyniósł następne atrakcje. Zaczęło się od warsztatów teatralnych z teatrem cieni. We wtorek odbyły się ulubione przez uczestników zajęcia plastyczne oraz zajęcia kulinarne z przysmakiem kociewskim. W środę odbył się podróżniczy bal karnawałowy ze Scooby Doo i grupą animacyjną, który poprzedziło wykonywanie masek karnawałowych. Na balu dzieciaki bawiły się do przebojów z całego świata a dzięki przeróżnym zabawom nikomu się nie nudziło. Zostali też wyłonieni król i królowa balu. Następnego dnia wszyscy uczestniczyli w wycieczce do kina Cinema City w Starogardzie Gdańskim i  obejrzeli film pt.: „Gnomy rozrabiają”. Wszyscy świetnie się bawili. Ostatni dzień upłynął głównie na pracach plastycznych i zabawach, były zabawy nowe i te poznawane przez całe ferie.