„Człowiek, maszyna, tożsamość” – wystawa Ariela Kuli

Wystawa prac malarskich pod tytułem „Człowiek, maszyna, tożsamość” Data 29.03.2019

Jest to kontynuacja cyklu prac malarskich poświęconego tematyce postępu technologicznego, który powoduje, że na naszych oczach znika świat, w którym się urodziliśmy i w którym przyszło nam żyć. Otaczający nas świat się zmienia, a wraz z nim zmieniamy się i my. Na przełomie ostatnich 35 lat obserwowałem narodziny telewizji czarno-białej i kolorowej, narodziny telefonii komórkowej, narodziny i rozwój Internetu, rozwój dostępu do informacji, portali społecznościowych, ery smartfonów, niebawem giętkich i cienkich ekranów, które można złożyć jak gazetę i wielu innych. Gwałtowny rozwojów nowych technologii i takich dziedzin nauki jak: informatyka, robotyka, bionika, sztuczna inteligencja, biotechnologia, nanotechnologia, genetyka, biofabrykacja, inżynieria materiałowa codziennie zmieniają nasze życie często bez naszej zgody i wiedzy.

Wystawa przedstawia obraz ludzkiego bytu w bliżej nieokreślonej przyszłości. Zadaje pytania o kierunek rozwoju technologicznego i jego konsekwencje. Próbuje mierzyć się z pytaniami:

– Do czego zmierza człowieczeństwo ?
– Jak będą wyglądały relacje międzyludzkie w dobie nowych technologii?

Takie zmiany na pewno odcisną piętno na całej ludzkości. Homo Technicus to człowiek przyszłości, który będzie całkowicie uzależniony od technologii także fizjologicznie. Telefony komórkowe, komputery i Internet to nic innego jak protezy zewnętrzne, które przedłużają możliwości ludzkie, dzięki którym można korzystać z wiedzy całej ludzkości.

Wystawa również symbolizuje połączenie człowieka z maszyną, połączenie bezpośrednio z układem nerwowym maszyn, części mechanicznych jak i świadomości, stanowi symbol niemocy ludzkiej w konwersacji z nową nadchodzącą technologią, nad którą kiedyś mieliśmy kontrolę, ale niekoniecznie tę kontrolę w przyszłości utrzymamy. Wystawa pokazuje wymykanie się postępu i bezwzględny los technologicznego rozwoju, którego tak naprawdę nie da się zatrzymać.

Jeden z najważniejszych wątków wystawy, na który pragnę zwrócić szczególna uwagę, to rozwój sztucznej inteligencji, czyli zaawansowanych sieci neuronowych i ich zdolności do samouczenia się, analizowania danych oraz modyfikacji swoich kodów i tworzenia własnej architektury neuronowej.

NA bazie tego wkrótce powstanie oddzielny cykl związany z genetyką i biofarbykacją pt. „Gen sieciowy”. Cykl ten będzie opowiadał o połączeniu układu nerwowego z elektroniką, komunikowanie się poprzez układ nerwowy i interfejsy nerwowe z urządzeniami, maszynami, korzystaniem z internetu.

Zapraszam do obejrzenia wystawy na żywo jak i w świecie online poprzez zeskanowanie kodu QR, który przeniesie nas do świata online.

Wystawa powstała o oparciu na moje zainteresowanie oraz obserwacji świata głównie postępu technologicznego i informatycznego oraz próbie przewidzenia w krótkiej perspektywie nadchodzącego rozwoju nowych technologii i ich wpływie i na ludzi oraz skutkach tych dobrych i tych złych na całe społeczeństwa. Nie zapominajmy że technika, i rozwój nowych nauk, dyscyplin to tylko narzędzia służące człowiekowi, i to od ludzi zależy jak te narzędzia zostaną wykorzystane w przyszłości. Zapraszam do zatrzymania się i chwile do zastanowienia się nad takimi zagadnieniami jak:

– Do czego zmierza człowieczeństwo?
– Jak będą wyglądały relacje ludzi?
– Czy rozwój techniki jest dobry dla nas ludzi dla człowieka czy nowe technologie typu telefon, Internet nas zbliżają czy tak naprawdę w świecie technologi oddalamy się od siebie?
– Czy jak nam się znudzi świat realny będziemy w stanie stworzyć własnego awatara i przenieść świadomość do sieci lub cyber ciała?
– Integracja neuronowa z siecią czy to jest następny poziom ewolucji człowieka?
– Czy fascynacja i zachłyśniecie się techniką, wygoda którą oferuje technologia nie spowoduje zagubienia, osamotnienia i oddalenia się od siebie?