Kuchnia Kociewska spotkanie autorskie z Krystyną Gierszewską 2017

W piątek 24 marca 2017r. odbyło się kolejne spotkanie autorskie z Panią Krystyną Gierszewską pn. Kuchnia Kociewska – pory roku na talerzu

Na spotkanie przybyły gospodynie młodsze i starsze, oraz panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu naszej Gminy (Iwiczno, Kaliska i Piece). Spotkanie miało na celu poznanie kolejnych przepisów kuchni kociewskiej, które nam przybliżyła autorka książek kulinarnych pani Krystyna Gierszewska.

Panie uzgodniły z Panią Krystyną Gierszewską, że tym razem wspólnie przygotują potrawy związane ze świętami Wielkiej Nocy, a mianowicie żurek, mazurek i klopsy rybne w zalewie octowej.

Po krótkim przedstawieniu przepisów, uczestniczki spotkania, pod bacznym okiem Pani Krystyny przygotowywały w/w potrawy, aby później skosztować.

Wszystkie panie były bardzo zadowolone ze spotkania, ponieważ był to bardzo miło spędzony czas.

Spotkanie z Panią Krystyną Gierszewską pt. „Kuchnia Kociewska” zrealizowano, jako kolejny wskaźnik rezultatu do projektu „Remont pomieszczeń Izby Izydora Gulgowskiego”!

Poniżej podajemy przepisy Pani Krystyny Gierszewskiej

Sp.: J.Sz.

Warsztaty kulinarne – kuchnia kociewska – potrawy wielkanocne

Iwiczno, dnia 24.03.2017 r.

Warsztaty przeprowadziła Krystyna Gierszewska w parciu o autorską książkę  kucharską

„Pory roku na talerzu”

Wielkanoc na Kociewiu charakteryzuje się mnogością zwyczajów i obrzędów będących świadectwem dawnych tradycji, kultury i sztuki ludowej Kociewia. Jednym z najstarszych jest malowanie jednokolorowych jaj zwanych kraszankami.  Innym palma wielkanocna, skromna bez bogatego zdobienia, ale bardzo symboliczna, wykonana z zielonych gałązek brzozy,  wierzby i wiosennych kwiatów. W poniedziałek po Wielkiej Nocy odbywa się szmaganie (bicie) rózgami brzozowymi lub jałowcem po nogach i stopach czyli tzw. szmaguster. Tradycja lania wodą nie była dawniej powszechnie praktykowana.

Kociewska Wielkanoc, to także zwyczaje kulinarne, a najważniejsza z nich to święconka czyli poświęcone potrawy w koszyku i śniadanie wielkanocne.

Poniżej kilka potraw na wielkanocny stół:

Żurek domowy na zakwasie

Na zakwas : 10 dag mąki żytniej

                     skórka razowego chleba

                     1 ząbek czosnku

                     ½ l ciepłej wody

Wszystkie składniki wymieszać i na 3 dni przed gotowaniem zupy odstawić w ciepłe miejsce.

Składniki zupy żurek : 2 marchewki

                             kawałek selera i pora

                             ½ kg ziemniaków

                             30 dag kiełbasy „białej”

                             2 ząbki czosnku

                             1 łyżka majeranku

                             2 łyżki chrzanu

                             sól

                             2 łyżki mąki                          

                             ½ szklanki śmietany 18 %

                             4 jaja

Warzywa i ziemniaki obrać, pokroić, zalać 1 ½ litra wody, osolić i gotować 20 min. Dodać kiełbasę i razem gotować jeszcze 20 min. Wyjąć kiełbasę, pokroić i odstawić. Do zupy dodać chrzan, majeranek, roztarty czosnek, a następnie zagęścić zupę zawiesiną z mąki i œśmietany. Przegotować. Dodać zakwas i ciągle mieszając ponownie zagotować. Na koniec dodać pokrojoną kiełbasę i mocno podgrzać. Doprawię do smaku.

Ugotowane na twardo jaja obrać, pokroić w ćwiartki, układać porcjami na talerze i zalać żurkiem. Żurek można też podać w chlebku z kapeluszem.

 

Mazurek z polewą czekoladową

Ciasto:

½ kostki margaryny

½ szklanki cukru

2 szklanki mąki

4 żółtka

1 łyżeczka proszku

4 łyżki kwaśnej śmietany

Tłuszcz utrzeć z cukrem dodając po jednym żółtku. Następnie dodać śmietanę i wymieszać. Wymieszać mąkę z proszkiem i wsypać do miski i delikatnie wymieszać. Następnie zagnieść, przenieść na blachę o wym. 24×36 cm wyłożoną papierem i ręką rozłożyć na powierzchnię blachy. Piec około 30 min w temp. 180 0C

Bakalie:

1 litrowy słoik kompotu z czarnej porzeczki

10 dag rodzynek

10 dag orzechów włoskich

10 dag migdałów

Dowolne bakalie do dekoracji

Na ostudzone ciasto rozsmarować owoce czarnej porzeczki, rodzynki, rozdrobnione orzechy oraz sparzone, obrane i pokrojone w kostkę migdały.

Bakalie pokryć polewą czekoladową:

½ szklanki mleka

1 szklanka cukru

1 cukier waniliowy

3 łyżki kakao

1 kostka masła

20 dag mleka w proszku

Mleko i cukry gotować w wysokim garnku 20 minut. Gdy masa zacznie przywierać do dna garnka i nabierze beżowego koloru odstawić z ognia dodać masło, kakao i mleko w proszku. Dokładnie połączyć rozcierając łyżką i wylewać prosto z garnka na ciasto z bakaliami. Czynność tę wykonać starannie i równo od brzegu do brzegu blachy. Nie poprawiać, bo odlepiają się bakalie. Udekorować dowolnymi bakaliami np. migdałami, skórką pomarańczową, orzechami, gałązka bukszpanu.

 

Radzę spróbować:

Klopsy rybne w zalewie octowej

½ kg filetów rybnych

1 cebula

1 łyżka masła

1 czerstwa bułka

2 jaja

sól, pieprz

½ szklanki bułki tartej do panierowania

 olej do smażenia

Bułkę namoczyć w ciepłej wodzie, a gdy napęcznieje mocno wycisnąć i pomielić razem z mięsem ryby. Cebulę pokroić w kostkę i zeszklić na maśle. Mieloną masę rybną włożyć do miski, dodać cebulę, jaja, sól i pieprz do smaku i wymieszać. Formować klopsy w kształcie wrzeciona, panierować w tartej bułce i smażyć  na patelni z rozgrzanym olejem  z obu stron. Klopsy włożyć do głębokiej miski, a tłuszcz z patelni wlać do zalewy octowej i gorącą zalewą zalać klopsy. Potrawę wystudzić i podawać do gorących ziemniaków jako danie obiadowe lub do pieczywa. Potrawa jest najsmaczniejsza na drugi dzień, kiedy klopsy nasiąkną słodko – kwaśną zalewą

 Zalewa octowa:

3 szklanki wody

1 cebula /pokroić w plastry

2 liście laurowe

6 ziarenek ziela angielskiego

½ szklanki octu

4 łyżki cukru

1 łyżeczka soli

Z podanych składników ugotować zalewę.