Kulturalnie zakręceni – utożsamianie się z kulturą

Kulturalnie zakręceni – utożsamianie się z kulturą to w sumie 30 wydarzeń, w tym 22 w formie warsztatów malarstwa, szydełkowania i ceramiki w tym biżuterii.  Cztery spotkania tworzenia gry terenowej. W miesiącu sierpniu wyjazd do Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich wraz ze zwiedzaniem i warsztatami na szkle. W okresie wakacyjnym plener rzeźbiarski. A na podsumowanie wystawa z udziałem 40 wystawców. Projekt realizowany do 4 listopada 2018 roku

W działaniach wzmacniania tożsamości i uczestnictwa w kulturze weźmie udział ok. 374 osób.

Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny!

Kulturalnie zakręceni – utożsamianie się z kulturą to projekt, który zapewnia uczestnikom rozwijanie aktywności twórczej oraz kształtowanie otwartych postaw w życiu społecznym. Wypełnienie przestrzeni świetlic wiejskich, instytucji kultury oraz realizacja działań poza gminą.  To projekt, który wpływa pozytywnie na postrzeganie kultury i regionu etnicznego, jaki jest Kociewie.

Główną osią projektu jest regionalizm i twórczość ludowa Kociewia realizowane min. poprzez cykl warsztatów twórczych pt. KOCIEWSKIE TRADYCJE.  Gdzie zaplanowano warsztaty ceramiki, tworzenia biżuterii z elementów ceramiki i koralików techniką upcyclingu, warsztaty malarstwa olejnego na płótnie w plenerze oraz warsztaty szydełkowania. Warsztaty z udziałem lokalnych i doświadczonych artystów.

Ciekawą propozycję dla poszukiwaczy działań twórczych i interdyscyplinarnych będzie możliwość skorzystania z organizowanych warsztatów tworzenia gry terenowej pt. SZLAKIEM IZYDORA GULGOWSKIEGO. Opracowany Tekst wraz z usytuowanymi lokalizacjami na mapie znajdzie swój finał w formie wydanej publikacji w liczbie 1000 egz.

Łącząc postać z Izydorem Gulgowskim w miesiącu sierpniu zaplanowano wyjazd do Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich gdzie Izydor Gulgowski utworzył skansen. Podczas zwiedzania uczestnicy wezmą udział w warsztatach malarstwa na szkle.

Kolejnym niezwykłym wydarzeniem będzie RZEŹBA LUDOWA DAWNIEJ I DZIŚ – plener rzeźbiarski z udziałem pięciu artystów rzeźbiarzy. Wyjątkowe wydarzenie gdyż po raz pierwszy odbędzie się na terenie gminy Kaliska. Będą to nowe doświadczenia i doznania dla mieszkańców i widzów tejże miejscowości.   Efektem pięciu dni pracy twórczej będzie rzeźba w drewnie lipowym w liczbie 5 sztuk.

Elementem podsumowującym projekt będzie pięcio-dniowa wystawa pn. ARTYŚCI SAMI- SWOI w miesiącu październiku skupiająca uczestników warsztatów twórczych, pleneru jak i lokalnych twórców.  Uczestnicy wystawy zaprezentują swoje prace tworząc szeroki wachlarz twórczości ludowej Kociewia artystów amatorów.

Projekt pt. Kulturalnie zakręceni – utożsamianie się z kulturą realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Kaliskach dzięki dofinansowaniu Narodowego Centrum Kultury w ramach programu ”Kultura – interwencje 2018”.

Udział we wszystkich wydarzeniach w ramach projektu Projekt pt. Kulturalnie zakręceni – utożsamianie się z kulturą – jest bezpłatny.

Więcej informacji: https://gok.kaliska.pl/category/program-kultura-interwencja-2018/,