Program Partnerstwo dla książki- BIBLIOTEKA Z WIZJĄ

Realizacja zadania pn. „BIBLIOTEKA Z WIZJĄ”

 

W środę 21  czerwca  2017 roku odbyło się  kolejne spotkanie  Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Członkinie klubu rozmawiały o powieści ” Skóra” Toni Morrison.  Spotkanie odbyło się w bibliotece.

God help the child. Oryginalny tytuł tej powieści brzmi jak chichot złośliwego sadysty. Na czym bowiem polega pomoc? Na ciągłym zmaganiu się z przeszłością i własnymi fobiami? Na ciągłym poszukiwaniu akceptacji? Toni Morrison potrafi zmuszać do zadawania pytań, na które brak nam odpowiedzi.

Kobieta sukcesu robiąca karierę w branży kosmetycznej ma tak naprawdę wszystko, o czym może zamarzyć dziewczyna. Satysfakcjonująca praca, dobre zarobki, zjawiskowa uroda i chłopak, którego pragnie kochać. Bride, bo o niej jest właśnie mowa, nie potrafi cieszyć się swoim sukcesem, a jej radość przyćmiewają zmory dzieciństwa, brak akceptacji ze strony matki, a także trauma, jakiej doznała zeznając w sprawie o molestowanie seksualne. Jej kod genetyczny ujawnił negroidalne korzenie matki, korzenie, których ta wstydziła się podobnie jak i jej matka, oraz skrzętnie je urywała. Hebanowo czarna córka jest powodem do wstydu i wstyd ten, odziedziczony po matce, będzie wisiał nad naszą bohaterką niczym miecz Damoklesa. Rozpaczliwe poszukiwanie akceptacji ze strony otoczenia skłania dziewczynę do próby pogodzenia się z wypuszczoną z więzienia kobietą, tą samą, przeciw której zeznawała jako nastolatka. Historia Bride, opowiedziana przez nią samą, jej matkę, przyjaciółkę, chłopaka i eks kryminalistkę pokazuje nam kim staje się skrzywdzone we wczesnym dzieciństwie dziecko.

Tak, Toni Morrison potrafi zaskoczyć czytelnika. Wprawdzie, podobnie jak Modiano, opowiada za każdym razem tę samą historię, w jej wypadku historię wychodzenia z murzyńskości, rozumianej jako poczucie niższości, Afroamerykanów, za każdym razem jednak wplata do swoich historii uniwersalne prawdy, które można streścić słowami : Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. 

Skóra jest ostatnio wydaną książką czarnoskórej noblistki. Wydawcy prorokowali, że będzie to jednak z najważniejszych amerykańskich książek roku 2015. Ta żartobliwa nieco zapowiedź była wypowiedziana nieco na wyrost, żadna bowiem z książek Toni Morrison nie będzie mogła się równać z jej „Najbardziej niebieskim okiem”, książką, która wstrząsa czytelnikiem i na długo w nim żyje. Jednakże Skóra, podobnie jak wcześniejsze książki Morrison, zmusza do refleksji i do zadawania pytań, a te z kolei skłaniają do zweryfikowania wpojonych pseudo prawd. Skórę można przeczytać w czasie wypalenia średniej wielkości fajki i wypicia dużej kawy. To książka, w którą po prostu się wchodzi jak w życie drugiej osoby. Czytelnik nie czyta jej, on żyje życiem Bride i pozostaje w tym życiu po zakończeniu tej lektury. To rzadkie zjawisko, które wywołać może tylko kilkunastu współczesnych pisarzy, a Toni Morrison posiadła ją w sposób mistrzowski.

I choćby dlatego warto czytać jej książki.

 

Impreza pn.  ” NOC BIBLIOTEK ”   dla  dzieci i młodzieży w wieku szkolnym . Uczestnik powinien dostaczyć  zgodę rodzica na uczestnictwo.

Noc bibliotek, której kolejna, ogólnopolska edycja odbyła się pod hasłem „czytanie porusza”, okazała się wspaniałą okazją do zorganizowania spotkania z dziećmi ze szkoły podstawowej. Ta kameralna impreza odbyła się dziewiątego czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury w Kaliskach, a opiekunem i przewodnikiem po świecie literatury była pani Dominika Fijał.

Wspólnie z dziećmi obejrzeliśmy film „Osobliwy dom pani Peregrine” zekranizowany na podstawie książki o tym samym tytule autorstwa Riggs Ranson.

Popcorn i cola okazały się niezawodnym sposobem na oddanie kinowej atmosfery, a mrok rozświetlony jarzącymi się płomieniami świec rewelacyjnie podkreślał nastrój tajemnicy i grozy bijącej z ekranu. Dzieciaki były zachwycone i zainteresowane rozmowami o książkach, które toczyły się przed i po zakończeniu emisji filmu.

Na dobranoc wspólne zabawy przy stole, dzielenie się wrażeniami z tego literacko filmowego seansu i zabawa tematyczna z „kapsułami czasu”, w których zamknięte zostały dziecięce marzenia… Ech, co to była za noc!

 

Piaskowy wilk” Asy Lind – 08 czerwca 06.2017 roku

Drugie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci miało miejsce ósmego czerwca. Wzięli w nim udział uczniowie klas drugich i trzecich szkoły podstawowej. Tym razem rozmawialiśmy o książce „Piaskowy wilk” Asy Lind.

Główną bohaterką opowiadań jest dziewczynka Karusia. Zmaga się ze swoimi dziecięcymi problemami, ale cierpi z powodu braku przyjaciela. Do czasu aż na swojej drodze trafia na niezwykłego wilka. Para świetnie się rozumie, ponieważ Piaskowy Wilk pomaga Karusi zrozumieć własne emocje.

Książka spodobała się dzieciom, które przyszły na spotkanie. Chętnie się wypowiadały o swoich wrażeniach po lekturze. Piaskowy Wilk okazał się bohaterem, którego bardzo polubiły. Doskonale znały treść przeczytanych historii, dlatego świetnie się orientowały choćby w tym, czym są „medale odwagi”. Okazało się, że same też takie mają.

Teatrzyk kamishabi 

 

 

 

 

 

Spotkanie w ramach dyskusyjnego klubu ksiażki  z dziećmi i młodzieżą 18 maja 2017 roku. 

Kamyki Astona- Geffenblad Lotta 

Pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki – dzieci i młodzieży dot. książki pt. „Kamyki Astona” autorstwa Lotty Geffenblad

18 maja 2017 roku dzieci z klas młodszych Zespołu Szkół Publicznych w Kaliskach miały możliwość uczestniczenia w Dyskusyjnym Klubie Książki. Najpierw osoby zainteresowane zapoznały się z książką dla dzieci pt. „Kamyki Astona” Lotty Geffenblad, znanej i docenianej szwedzkiej pisarki.
Historia opowiada o piesku, który po tym jak zobaczył samotny kamień, postanowił zabrać go do domu. Z czasem jego kolekcja się rozrosła, ponieważ szczeniaczek był pełen współczucia dla otoczaków, chciał im zapewnić towarzystwo. Dzieci podczas dyskusji szybko doszły do wniosku, że Aston był bardzo wrażliwym pieskiem. Dowiedziały się też, czym jest empatia. Opowieść o sympatycznym szczeniaczku spodobała się uczestnikom Dyskusyjnego Klubu. Chętnie się wypowiadały oraz wyrażały własne zdanie. Pasją Astona było zbieranie kamieni, a uczestnicy zajęć także opisali czym sami się pasjonują, jakie posiadają kolekcje.
Po rozmowach dzieci wykonały pracę plastyczną nawiązującą do treści książki – ozdobiły kolorowymi kamykami oraz innymi ozdobami imię głównego bohatera. Nie zabrakło też zabaw ruchowych.
Na koniec uczestnicy zajęć z uwagą wysłuchali kolejnej części przygód sympatycznego pieska pt. „Prezenty Astona”. Okazało się, że chciały dowiedzieć się, jak będą wyglądały urodziny głównego bohatera. Same również – podobnie jak Aston – otrzymały drobne upominki.

       

W środę 31 maja 2017 roku odbyło się pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Członkinie klubu rozmawiały o „Żywopłocie” Dorit Rabinyan. Klubowe spotkanie odbyło się w bibliotece.

„Żywopłot” to historia zakazanej miłości Żydówki z Tel Awiwu i Araba z Hebronu. Powieść stała się powodem społeczno-politycznego skandalu, dzięki czemu zyskała czytelników na całym świecie. Jej akcja dzieje się w 2003 roku w Nowym Jorku, mieście będącym swoistym tyglem kulturowym. Tam poznają się Liat i Hilmi i zakochują się w sobie. Nie jest to jednak typowa książka o miłości. Dotyka ona, bowiem sytuacji politycznej Izraela i Palestyny, a także uprzedzeń i stereotypów wyniesionych przez bohaterów z domu rodzinnego. Widoczne jest tu także zderzenie dwóch kultur – bohaterowie mieszkali wprawdzie po sąsiedzku, jednak dzielił ich mur i niewiele wiedzą o swoich kulturach, które jak się okazuje mają te same korzenie.

Książkę „Żywopłot” Dorit Rabinyan, która stała się najgłośniejszą izraelską powieścią ostatnich lat warto przeczytać.

W roku 2015 książkę wyróżniono nagrodą Bernsteina – jedną z najważniejszych nagród literackich w Izraelu.

Padła również propozycja włączenia jej do zestawu lektur uzupełniających w szkołach średnich. Nie spotkało się to jednak z aprobatą Ministerstwa Edukacji.

Termin kolejnego spotkania ustalony został na 21 czerwca 2017 roku. Omawiana będzie powieść „Skóra „ Toni Morrison.

 

Siódmego czerwca 2017 roku na sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliskach odbyło się spotkanie autorskie ze znaną i cenioną dziennikarką telewizyjną, panią Katarzyną Bosacką, autorką programu „Wiem, co jem i wiem, co kupuję”, a także współautorką poradników dietetyczno żywieniowych.

Trzeba przyznać, że frekwencja dopisała i już w momencie pojawienia się pani Kasi na scenie mieliśmy komplet gości.

Każdy z wchodzących otrzymywał los obligujący do udziału w loterii, w której nagrodami były pięknie wydane książki pani Bosackiej. A tym, którym nie poszczęściło się w losowaniu lub chętni chcący skompletować całość publikacji mieli możliwość zrobienia zakupów w bardzo atrakcyjnych cenach.

Wróćmy jednak do naszego gościa! – Pani Kasia, jako osoba niezwykle ciepła i bezpretensjonalna chętnie opowiadała o swojej karierze zawodowej, a także wyborach życiowych i o rodzinie. Dało się odczuć, że mówienie o swoich pasjach i o najbliższych, a także kontakt z żywą publicznością sprawia jej radość i mimo męczącej podróży we właściwy sobie sposób i z wdziękiem nawiązała z publicznością wspaniały kontakt.

Trzeba przyznać, że pani Bosacka ma imponującą wiedzę, a przy tym jest pełna inwencji i pomysłów na scenariusze kolejnych programów. A jako że jest tytanem pracy nie da się zaprzeczyć, że zasłużyła na miano naszego „naczelnego specjalisty od żywienia”.

„Złote zasady” dziennikarki są dosyć proste. – Kupujmy produkty dobrej, jakości. Zwracajmy uwagę na źródło pochodzenia produktów. Jedzmy warzywa i owoce sezonowe, a także to, co rośnie i wytwarzane jest pod naszą szerokością geograficzną. W jedzeniu nie kierujmy się modą, a słuchajmy siebie i tego, co podpowiada nam nasze ciało. Bo w końcu – jesteśmy tym, co jemy. Ot i tyle. Banalnie proste, a jednak wciąż dajemy się nabrać na sprytne chwyty producentów żywności. Dlatego czytajmy etykiety, a niektóre produkty (np. cukier) po prostu wyrzućmy z naszego jadłospisu raz na zawsze. 

Publiczność chłonęła z dużym zainteresowaniem i jestem pewna, że niektórzy po powrocie ze spotkania autorskiego zarządzili w domu nadejście prawdziwej rewolucji żywieniowej.

W końcu spotkanie z takim autorytetem zobowiązuje… A już, kiedy autorytet składa nam imienny autograf, to zobowiązanie i przyjemność podwójna. I tu po raz kolejny pani Bosacka ujęła nas swoją naturalnością, chęcią rozmowy i otwartością na kontakt tak przy rozdawaniu autografów jak i robieniu „selfie”.

Kończąc wypada podkreślić, że pani Katarzyna wypełnia swoje obowiązki zawodowe z ogromnym zaangażowaniem i poczuciem misji, dlatego chyba tak polubiliśmy jej programy, bezpośredni styl ich prowadzenia oraz rzetelne przekazywanie wiedzy. Dobra robota pani Kasiu!:)

  

W środę 07.06.2017 r. odbyło się spotkanie autorskie z Panią Katarzyną Bosacką , zapraszamy do krótkiej fotorelacji 🙂

Posted by Gminny Ośrodek Kultury w Kaliskach on Donnerstag, 8. Juni 2017

W 550. rocznicę pierwszego wolnego flisu Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd pokoleniom rodaków, którzy dzięki Wiśle i w oparciu o nią budowali tożsamość i potęgę Państwa Polskiego.

W wyniku postanowień II pokoju toruńskiego Polska odzyskała panowanie nad całym biegiem żeglownej Wisły. Rok 1467 stał się tym samym, pierwszym rokiem wolnej żeglugi wiślanej, rozpoczynającym najwspanialsze lata historii Polski. Spław Wisłą i rzekami jej dorzecza umożliwił rozkwit gospodarczy w okresie „Złotego Wieku”, czyniąc z Polski europejską potęgę polityczną, militarną i ekonomiczną.

Wisła – Królowa Polskich Rzek, będąca symbolem polskości i patriotyzmu – to nasze naturalne oraz historyczno-kulturowe dziedzictwo. Ta wyjątkowa rzeka, przez stulecia tak różnorodnie kształtowana przez naturę i ludzi, wymaga obecnie zrównoważonego rozwoju. Jest dla nas wyzwaniem cywilizacyjnym – potrzebuje przemyślanej strategii oraz odważnych, dalekowzrocznych działań.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, doceniając znaczenie Wisły w życiu naszego Narodu i Państwa, ogłasza rok 2017 Rokiem Rzeki Wisły.

Poniżej link do Regulaminu konkursu.

Zarządzenie nr 15 2017

Wisła – Królowa Polskich Rzek – 15.05.2017 r. obyło się rozdanie nagród , w konkursie wzięło udział 12 osób w różnej kategorii wiekowej 😊 Konkurs był związany z podjętą przez Sejm uchwałą w sprawie ustanowienia roku 2017 – Rokiem Wisły.
Każde z dzieci otrzymało wyróżnienie w postaci : magnesu na lodówę z ciekawym wzorem zwierzęcym oraz nagrodę książkową : każde z dzieci zajęło pierwsze miejsce, prace które otrzymałam były wykonane z ogromną starannością wyróżniały się sporą kreatywnością , co można zauważyć na fotografiach. Zachęcam bardzo wszystkie dzieci do udziału w naszych konkursach, na wszystkich czekają ciekawe nagrody !

Zdjęcie użytkownika Gminny Ośrodek Kultury w Kaliskach.

Zdjęcie użytkownika Gminny Ośrodek Kultury w Kaliskach.

Zdjęcie użytkownika Gminny Ośrodek Kultury w Kaliskach.

Zdjęcie użytkownika Gminny Ośrodek Kultury w Kaliskach.

 

w Dniu dzisiejszym (28.04.2017 r.) odbyło się spotkanie autorskie z Panią Agnieszką Lingas – Łoniewską.
Pani Agnieszka jest autorką wielu książek. Nasza biblioteka w swoich zbiorach zawiera wszystkie wydane dotychczas przez autorkę książki, które cieszą się ogromną popularnością wśród naszych czytelników.
Spotkanie przeprowadziła Pani Agnieszka – opowiadała wiele ciekawych historii związanych z powstaniem książek oraz o tym jak powstała jej ścieżka zawodowa Pisarki, pokrótce opowiedziała także niektóre historie zawarte w książkach oraz zdradziła kilka informacji na temat nowych książek.
Uczestnicy spotkania mieli okazję aby zakupić książki bądź zdobyć autograf pani Agnieszki, dowiedzieli się także kiedy ukażą się kolejne wydania autorstwa Pani Agnieszki Lingas – Łoniewskiej .
Spotkanie autorskie odbyło się w ramach realizowanego projektu Biblioteka z Wizją dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 
 
 
 

 

Realizacja zadania pn. „BIBLIOTEKA Z WIZJĄ”

Miło nam poinformować, iż znaleźliśmy się w gronie instytucji, które otrzymały dofinansowanie w pilotażowym program – PARTNERSTWO DLA KSIĄŻKI – Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 2017 roku realizować będziemy zadanie pn. BIBLIOTEKA Z WIZJĄ wartość zadania to 17 850,00 zł, z czego otrzymane dofinansowanie to 13 350,00 zł.

W ramach zadania zaplanowano:

Spotkania autorskie min. Z Katarzyną Basacką, Ryszardem Koperskim, Małgorzatą Kalicińską czy Agnieszką Linga – Łoniewską.

przeprowadzenia warsztatów tematycznych, podczas których dzieci i młodzież opracują tematyczną książeczkę – Lapbook pn. lapbook w bibliotece-, czyli książka na kolanach. 

prezentację bajki poprzez drewniany teatrzyk kamishibai.

spotkania z książką i filmem podczas nocy bibliotek.

organizacja 2 konkursów plastycznych z nagrodami.

prowadzenie – dyskusyjnego klubu czytelniczego.

organizacja narodowego czytania.