Program Partnerstwo dla książki- BIBLIOTEKA Z WIZJĄ

Realizacja zadania pn. „BIBLIOTEKA Z WIZJĄ”

29.11.2017 miałyśmy przyjemność po raz kolejny podyskutować o książkach w ramach DKK. Tym razem wybór padł na powieść „Wyznaję” katalońskiego autora Jaume Cabré. Ta kunsztownie napisana, wielowątkowa powieść-wyznanie pozwoliła nam na zastanowienie się nad kondycją współczesnego człowieka i miejsce, jakie zajmuje w świecie i w nas samych zło. Mimo, iż powieść porusza istotne i niezwykle trudne tematy, czyta się ją z czystą przyjemnością, zapewne ze względu na niebywały kunszt narracyjny Cabré. Autor zaskakuje nas konstrukcją, odsyła w czasy odległe historycznie czy geograficznie, miesza teraźniejszość z przeszłością, myli tropy, kluczy… Mimowolnie stajemy się niewolnikami tajemnic antykwarycznych przedmiotów i barwnych, intrygujących postaci występujących w powieści i po uszy tkwimy w zawiłych losach przyjaciół. Nic dziwnego, że czas spędzony na rozmowie o książce minął nam szybko. Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki będzie miało miejsce w bibliotece 10 stycznia 2018 roku. Dołącz do nas, podziel się wrażeniami z lektury. Tym razem na cząstki elementarne rozbierzemy powieść „Uległość” kontrowersyjnego pisarza francuskiego Michela Houellebecqa.

 

 

22 listopada w bibliotece odbyło się spotkanie z cyklu Dyskusyjny Klub Książki poświęcone literaturze dziecięcej. Spotkanie prowadziła pani Dominika Fijał, a pokaźna gromadka dzieciaków z zapałem dyskutowała o książce Barbary Gawryluk pt. Klifka, opowieść o foczce, która szukała mamy. Ta wzruszająca opowieść oparta o prawdziwą historię foki znalezionej na plaży pod gdyńskim klifem była doskonałą okazją do zastanowienia się nad tym czym jest prawdziwa przyjaźń, bliskość i oddanie i na kogo tak naprawdę możemy liczyć w chwilach gdy sprawy przyjmują zły obrót. Dzieci z dużym zaangażowaniem opowiadały o perypetiach Klifki, jej zaskakujących przygodach i emocjach jakie towarzyszyły jej podczas wędrówki, a po dyskusji mali czytelnicy zabrali się do plastycznej części spotkania i włączyli się do malowania toreb, na których z dumą prezentują się wizerunki foczek, a także napisy które nie pozostawiają wątpliwości co do tego, że nasze dzieciaki kochają czytać książki!:)

Spotkanie autorskie Romualdem Koperskim uchwycone w obiektywie Krzysztofa Banul .

Krzysztof koperski -podróżnik, pisarz, przewodnik po Syberii, pionier wypraw samochodowych po rozległych terenach Syberii, pilot samolotowy I klasy, dziennikarz reportażysta, fotograf, myśliwy, nurek oraz zawodowy muzyk pianista.

Autor książek: „Pojedynek z Syberią”, „Przez Syberię na gapę”, „1001 Obrazów Syberii”, „Syberia Zimowa Odyseja”, 
wystaw fotograficznych i wielu publikacji poświęconych Syberii, którą wielokrotnie przemierzył na całej długości oraz szerokości geograficznej.

W styczniu 2010 roku wykonał najdłuższy koncert fortepianowy na świecie , trwający 103 godziny i 8 sekund . Wyczyn został wpisany do księgi Rekordów Guinnessa.

„Láska nebeská”

„Po co wymyślono Czechów?” – pyta Mariusz Szczygieł i odpowiada: „Żeby wprowadzić Polaków w dobry nastrój.” Zbiór felietonów „Láska nebeská” to spora dawka humoru i wycieczki po codzienności, z których Szczygieł tka fenomenalne zdania i bon moty powstałe z wrażeń, własnych spostrzeżeń, zachwytów nad pojedynczymi sytuacjami i ludźmi. Wycieczki z czeskiej literatury do życia i przenikanie się świata kultury wysokiej z niską daje nam obraz kraju bezpretensjonalnego, żyjącego z rozmachem i bez kompleksów. Bez nadęcia i sadzenia się na wielkie słowa Szczygieł zaprasza nas do bufetu pana Zdenka, na pogawędkę z siostrzenicą Franza Kafki, czy mężem Heleny Vondrackowej i wszystko to po to, by za chwilę ugościć nas w miejskim szalecie i z miną ucznia przyłapanego na paleniu papierosa rozprawiać nad filozofią naściennych gryzmołów. Naród Szwejków widzi groteskowe piękno w zwyczajnych ludziach, co najpełniej wyraził w swojej prozie Bohumil Hrabal. Nasi sąsiedzi urny z prochami najbliższych lubią przechowywać w kuchennych kredensach i lubią powtarzać, że kto chce żyć w Europie Środkowej musi być trochę wstawiony;)

I takich to perełek dostarcza nam nasz ulubiony czechofil w swojej „Miłości niebiańskiej.”

Mimo że miesza się tu ciągle jak w tyglu stylów i błąkamy się na styku piękna i obsceny, musimy wiedzieć że Czesi czytają najwięcej w Europie, a Polskę dzieli przepaść od europejskich liderów w czytelnictwie – od Czech, gdzie książki czyta prawie 80 proc. społeczeństwa i od Francji, gdzie czyta 70 proc. U nas ponad połowa nie czyta nie tylko żadnych książek, ale nawet krótkich tekstów.  I o tym wszystkim miałyśmy okazję porozmawiać podczas kolejnego spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, który odbył się 25. 10. 2017 i gdzie przy kawie i pośród bibliotecznych regałów przywoływałyśmy ducha Hrabala, Szwejka, bufetowego Zdenka, a nawet praskich kaczek, które dziwią się temu, czego to ludzie nie wrzucają do Wełtawy… 

Tadeusz Kościuszko – Nasz Bohater – 23.10.2017 r. obyło się rozdanie nagród , w konkursie wzięło udział 27 osób w różnej kategorii wiekowej.

Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm i Senat Rokiem Tadeusza Kościuszki, w związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą jego śmierci, każde z dzieci otrzymało wyróżnienie w postaci : gry planszowej, puzzli oraz quizów, prace które otrzymałam były wykonane z ogromną starannością wyróżniały się sporą kreatywnością , co można zauważyć na fotografiach. Zachęcam bardzo wszystkie dzieci do udziału w naszych konkursach, na wszystkich czekają ciekawe nagrody ! Zadanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

13 września odbyło się spotkanie autorskie z pisarzem Pawłem Beręsewiczem, znanym i lubianym autorem książek dla dzieci i młodzieży. Na sali widowiskowej gościliśmy dzieci ze szkoły podstawowej, które licznie przybyły na spotkanie. Pan Paweł zaskakiwał dzieci zabawnymi scenkami i zapraszał do aktywnego udziału w prezentowanych inscenizacjach i trzeba przyznać, że świetnie radził sobie z okiełznaniem tak licznej grupy. Dzieciaki były bardzo zainteresowane opowieściami „prawdziwego pisarza” o tym, jak powstają książki i skąd biorą się pomysły do tworzenia kolejnych opowieści. Bardzo chętnie zadawały pytania i wymieniały się pomysłami odpowiadając na pytania pana Pawła. Zastanawialiśmy się wspólnie nad tym dlaczego ludzie czytają coraz mniej książek i jak można to zmienić oraz jak może wyglądać w przyszłości świat, w którym książki będą już tylko w … muzeum. Na koniec nasz gość cierpliwie i z uśmiechem zabrał się do podpisywania książek, które można było nabyć w promocyjnych cenach. Dzieciom i dorosłym bardzo podobało się spotkanie z panem Beręsewiczem, będziemy je wszyscy wspominać bardzo miło, a wszystkich zainteresowanych książkami autora zapraszamy do naszej biblioteki. Spotkanie zorganizowane w ramach projektu pn” Biblioteka z Wizją”

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w naszej bibliotece odbyło się 20.09.17 r. Tym razem rozmowa toczyła się wokół powieści „Ono” Doroty Terakowskiej i tematów jakie ze sobą niosła. Otwarte zakończenie książki i wybory moralne postaci pozostawiło każdą z czytelniczek z bardzo subiektywnymi odczuciami i dało pole do ciekawej dyskusji.

„Ono” – jedna z bardziej zaskakujących powieści ostatnich lat, książka inna od tych, które Terakowska kierowała dotychczas do młodzieży, inna też od adresowanej do starszych czytelników „Poczwarki”, choć, podobnie jak ta ostatnia, przeznaczona jest dla dojrzałych odbiorców. Po raz pierwszy Dorota Terakowska przedstawia świat tak dotkliwie realistyczny, choć nie pozbawiony magii i niezwykłości. Umieszcza w nim na pozór nie wyróżniającą się żadnymi szczególnymi cechami osobowości czy zdolnościami bohaterkę, w której każdy może odnaleźć mniej lub bardziej sobie znajomą „dziewczynę z sąsiedztwa”. Dziewiętnastoletnia Ewa, mieszkanka małego polskiego miasteczka, pozbawiona zainteresowań i jakichkolwiek większych ambicji, staje nagle przed bardzo poważnym problemem życiowym. To, co jej się przytrafia, nie jest niestety czymś niespotykanym, zaskakująca jest natomiast jej reakcja na ów problem – postawa niewiele mająca wspólnego z wyborem, jakiego moglibyśmy się po „takiej dziewczynie” spodziewać. Powieść jest zadziwiająca, wielowymiarowa i pełna napięcia, autorka po mistrzowsku wykorzystała w niej wypróbowaną w prozie realistycznej ideę ukazania wewnętrznego rozwoju młodego bohatera na tle jego środowiska. Mamy tu do czynienia z realizacją nie tylko udaną, ale i pod wieloma względami nowatorską. Misterna, przemyślana w każdym szczególe konstrukcja oraz znakomicie nakreślone, wyraziste postaci sprawiają, że powieść czyta się jednym tchem.

„Ono”, oprócz typowego dla Terakowskiej klimatu i symboliki, jest powieścią przejmująco realistyczną. Nie pozwala na obojętność, porusza, sięga do najgłębszych emocji każdego czytelnika. Dotyka problemów bliskich nam wszystkim i zmusza do głębokich refleksji. Po tę książkę powinien sięgnąć każdy, bo dla wszystkich ta literacka rzeczywistość jest światem, w którym żyjemy. „Ono” zmusi do odpowiedzi na pytanie: „jakie jest nasze w tym świecie miejsce?” i w każdym z nas pozostawi ślad na bardzo długo.

O Autorce:

Dorota Terakowska (we wczesnej młodości mocno związana z Piwnicą Pod Baranami – dziś jej głowa znajduje się na kontrowersyjnym monumencie prof. Bronisława Chromego) jest autorką niezwykłą, określaną przez wielu jako „autorka niepokorna” – poruszającą w swojej twórczości tematy niechciane, często zepchnięte na margines zainteresowania nas wszystkich oraz mediów. Posiada pełno wymiarową rodzinę (mąż, dwie dorosłe córki), zwierzaki (psy i koty), uwielbia gry komputerowe i Internet (grywa sieciowo w scrabble), oraz… spotkania z czytelnikami jej książek. Na spotkaniach z pasją opowiada o swoim życiu, twórczości i zainteresowaniach, i namawia do…”odwagi bycia sobą”. Choć jak ognia unika „bycia autorytetem” – otrzymuje setki listów, głównie elektronicznych, na które cierpliwie odpisuje. Twierdzi, że jedyne czego jej w życiu brakuje – to czas (pasja gromadzenia przez bliźnich tzw. dóbr doczesnych zawsze ją zdumiewała – temu też daje wyraz w najnowszej powieści). Trzykrotnie otrzymywała Nagrodę Literacką Roku, przyznawaną przez polską sekcję Światowej Rady Książki dla Młodzieży. Laureatkami IBBY zostały „Córka Czarownic”, „Samotność bogów”, „Tam, gdzie spadają anioły”. „Córka Czarownic” znajduje się na światowej liście Jana Christiana Andersena. „Władca Lewawu” jest zaliczany do złotej dziesiątki książek dla dzieci lat osiemdziesiątych, a „Lustro Pana Grymsa” dziecięce jury uznało za bestseller roku 1995. „Samotność Bogów” otrzymała tez tytuł 'Książki Wiosny 98″ od Biblioteki Raczyńskich i nominację do Paszportu Polityki. W 2002 roku Dorota Terakowska była nominowana do Nagrody Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej za twórczość i działalność artystyczną dla dzieci i młodzieży, jako „pisarka podejmująca w swej twórczości trudne problemy współczesnego człowieka i współczesnego życia”.

 

W sobotę 02.09.17 r. na placu/ parkingu przy kościele odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania. Tym razem internauci w większości zagłosowali na Wesele Stanisława Wyspiańskiego, więc mieliśmy okazję przypomnieć sobie to jedno z najważniejszych dzieł literatury okresu Młodej Polski. W akcji organizowanej przez nas w tym roku zgodzili się wziąć udział wójt, pan Sławomir Janicki, pani Dominika Fijał, pani Grażyna Cieplińska, pani Dorota Pryba, pani Monika Burdukiewicz-Miszewski i pani Beata Zaręba. Wszyscy uczestnicy doskonale wywiązali się z zadania odczytując fragmenty dramatu z podziałem na role, a scenografia i biesiadna muzyka dopełniły całości. Każdy z naszych gości obdarowany został dyplomem z pieczęcią upamiętniającą wydarzenie. Swojska pajda ze smalcem i ogórkiem kiszonym na zakończenie akcji wpisały się w konwencję utworu, którego akcja rozgrywa się na wsi i ukazuje ją jako gościnną, roztańczoną i kolorową krainę. Już dziś zapraszamy do internetowego głosowania na utwór, który czytany będzie w kolejnej edycji Narodowego Czytania w przyszłym roku. Mówmy piękniej, czytajmy więcej i kochajmy język polski!

W środę 21  czerwca  2017 roku odbyło się  kolejne spotkanie  Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Członkinie klubu rozmawiały o powieści ” Skóra” Toni Morrison.  Spotkanie odbyło się w bibliotece.

God help the child. Oryginalny tytuł tej powieści brzmi jak chichot złośliwego sadysty. Na czym bowiem polega pomoc? Na ciągłym zmaganiu się z przeszłością i własnymi fobiami? Na ciągłym poszukiwaniu akceptacji? Toni Morrison potrafi zmuszać do zadawania pytań, na które brak nam odpowiedzi.

Kobieta sukcesu robiąca karierę w branży kosmetycznej ma tak naprawdę wszystko, o czym może zamarzyć dziewczyna. Satysfakcjonująca praca, dobre zarobki, zjawiskowa uroda i chłopak, którego pragnie kochać. Bride, bo o niej jest właśnie mowa, nie potrafi cieszyć się swoim sukcesem, a jej radość przyćmiewają zmory dzieciństwa, brak akceptacji ze strony matki, a także trauma, jakiej doznała zeznając w sprawie o molestowanie seksualne. Jej kod genetyczny ujawnił negroidalne korzenie matki, korzenie, których ta wstydziła się podobnie jak i jej matka, oraz skrzętnie je urywała. Hebanowo czarna córka jest powodem do wstydu i wstyd ten, odziedziczony po matce, będzie wisiał nad naszą bohaterką niczym miecz Damoklesa. Rozpaczliwe poszukiwanie akceptacji ze strony otoczenia skłania dziewczynę do próby pogodzenia się z wypuszczoną z więzienia kobietą, tą samą, przeciw której zeznawała jako nastolatka. Historia Bride, opowiedziana przez nią samą, jej matkę, przyjaciółkę, chłopaka i eks kryminalistkę pokazuje nam kim staje się skrzywdzone we wczesnym dzieciństwie dziecko.

Tak, Toni Morrison potrafi zaskoczyć czytelnika. Wprawdzie, podobnie jak Modiano, opowiada za każdym razem tę samą historię, w jej wypadku historię wychodzenia z murzyńskości, rozumianej jako poczucie niższości, Afroamerykanów, za każdym razem jednak wplata do swoich historii uniwersalne prawdy, które można streścić słowami : Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. 

Skóra jest ostatnio wydaną książką czarnoskórej noblistki. Wydawcy prorokowali, że będzie to jednak z najważniejszych amerykańskich książek roku 2015. Ta żartobliwa nieco zapowiedź była wypowiedziana nieco na wyrost, żadna bowiem z książek Toni Morrison nie będzie mogła się równać z jej „Najbardziej niebieskim okiem”, książką, która wstrząsa czytelnikiem i na długo w nim żyje. Jednakże Skóra, podobnie jak wcześniejsze książki Morrison, zmusza do refleksji i do zadawania pytań, a te z kolei skłaniają do zweryfikowania wpojonych pseudo prawd. Skórę można przeczytać w czasie wypalenia średniej wielkości fajki i wypicia dużej kawy. To książka, w którą po prostu się wchodzi jak w życie drugiej osoby. Czytelnik nie czyta jej, on żyje życiem Bride i pozostaje w tym życiu po zakończeniu tej lektury. To rzadkie zjawisko, które wywołać może tylko kilkunastu współczesnych pisarzy, a Toni Morrison posiadła ją w sposób mistrzowski.

I choćby dlatego warto czytać jej książki.

 

Impreza pn.  ” NOC BIBLIOTEK ”   dla  dzieci i młodzieży w wieku szkolnym . Uczestnik powinien dostaczyć  zgodę rodzica na uczestnictwo.

Noc bibliotek, której kolejna, ogólnopolska edycja odbyła się pod hasłem „czytanie porusza”, okazała się wspaniałą okazją do zorganizowania spotkania z dziećmi ze szkoły podstawowej. Ta kameralna impreza odbyła się dziewiątego czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury w Kaliskach, a opiekunem i przewodnikiem po świecie literatury była pani Dominika Fijał.

Wspólnie z dziećmi obejrzeliśmy film „Osobliwy dom pani Peregrine” zekranizowany na podstawie książki o tym samym tytule autorstwa Riggs Ranson.

Popcorn i cola okazały się niezawodnym sposobem na oddanie kinowej atmosfery, a mrok rozświetlony jarzącymi się płomieniami świec rewelacyjnie podkreślał nastrój tajemnicy i grozy bijącej z ekranu. Dzieciaki były zachwycone i zainteresowane rozmowami o książkach, które toczyły się przed i po zakończeniu emisji filmu.

Na dobranoc wspólne zabawy przy stole, dzielenie się wrażeniami z tego literacko filmowego seansu i zabawa tematyczna z „kapsułami czasu”, w których zamknięte zostały dziecięce marzenia… Ech, co to była za noc!

 

Piaskowy wilk” Asy Lind – 08 czerwca 06.2017 roku

Drugie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci miało miejsce ósmego czerwca. Wzięli w nim udział uczniowie klas drugich i trzecich szkoły podstawowej. Tym razem rozmawialiśmy o książce „Piaskowy wilk” Asy Lind.

Główną bohaterką opowiadań jest dziewczynka Karusia. Zmaga się ze swoimi dziecięcymi problemami, ale cierpi z powodu braku przyjaciela. Do czasu aż na swojej drodze trafia na niezwykłego wilka. Para świetnie się rozumie, ponieważ Piaskowy Wilk pomaga Karusi zrozumieć własne emocje.

Książka spodobała się dzieciom, które przyszły na spotkanie. Chętnie się wypowiadały o swoich wrażeniach po lekturze. Piaskowy Wilk okazał się bohaterem, którego bardzo polubiły. Doskonale znały treść przeczytanych historii, dlatego świetnie się orientowały choćby w tym, czym są „medale odwagi”. Okazało się, że same też takie mają.

Teatrzyk kamishabi 

 

 

 

 

Spotkanie w ramach dyskusyjnego klubu ksiażki  z dziećmi i młodzieżą 18 maja 2017 roku. 

Kamyki Astona- Geffenblad Lotta 

Pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki – dzieci i młodzieży dot. książki pt. „Kamyki Astona” autorstwa Lotty Geffenblad

18 maja 2017 roku dzieci z klas młodszych Zespołu Szkół Publicznych w Kaliskach miały możliwość uczestniczenia w Dyskusyjnym Klubie Książki. Najpierw osoby zainteresowane zapoznały się z książką dla dzieci pt. „Kamyki Astona” Lotty Geffenblad, znanej i docenianej szwedzkiej pisarki.
Historia opowiada o piesku, który po tym jak zobaczył samotny kamień, postanowił zabrać go do domu. Z czasem jego kolekcja się rozrosła, ponieważ szczeniaczek był pełen współczucia dla otoczaków, chciał im zapewnić towarzystwo. Dzieci podczas dyskusji szybko doszły do wniosku, że Aston był bardzo wrażliwym pieskiem. Dowiedziały się też, czym jest empatia. Opowieść o sympatycznym szczeniaczku spodobała się uczestnikom Dyskusyjnego Klubu. Chętnie się wypowiadały oraz wyrażały własne zdanie. Pasją Astona było zbieranie kamieni, a uczestnicy zajęć także opisali czym sami się pasjonują, jakie posiadają kolekcje.
Po rozmowach dzieci wykonały pracę plastyczną nawiązującą do treści książki – ozdobiły kolorowymi kamykami oraz innymi ozdobami imię głównego bohatera. Nie zabrakło też zabaw ruchowych.
Na koniec uczestnicy zajęć z uwagą wysłuchali kolejnej części przygód sympatycznego pieska pt. „Prezenty Astona”. Okazało się, że chciały dowiedzieć się, jak będą wyglądały urodziny głównego bohatera. Same również – podobnie jak Aston – otrzymały drobne upominki.

       

W środę 31 maja 2017 roku odbyło się pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Członkinie klubu rozmawiały o „Żywopłocie” Dorit Rabinyan. Klubowe spotkanie odbyło się w bibliotece.

„Żywopłot” to historia zakazanej miłości Żydówki z Tel Awiwu i Araba z Hebronu. Powieść stała się powodem społeczno-politycznego skandalu, dzięki czemu zyskała czytelników na całym świecie. Jej akcja dzieje się w 2003 roku w Nowym Jorku, mieście będącym swoistym tyglem kulturowym. Tam poznają się Liat i Hilmi i zakochują się w sobie. Nie jest to jednak typowa książka o miłości. Dotyka ona, bowiem sytuacji politycznej Izraela i Palestyny, a także uprzedzeń i stereotypów wyniesionych przez bohaterów z domu rodzinnego. Widoczne jest tu także zderzenie dwóch kultur – bohaterowie mieszkali wprawdzie po sąsiedzku, jednak dzielił ich mur i niewiele wiedzą o swoich kulturach, które jak się okazuje mają te same korzenie.

Książkę „Żywopłot” Dorit Rabinyan, która stała się najgłośniejszą izraelską powieścią ostatnich lat warto przeczytać.

W roku 2015 książkę wyróżniono nagrodą Bernsteina – jedną z najważniejszych nagród literackich w Izraelu.

Padła również propozycja włączenia jej do zestawu lektur uzupełniających w szkołach średnich. Nie spotkało się to jednak z aprobatą Ministerstwa Edukacji.

Termin kolejnego spotkania ustalony został na 21 czerwca 2017 roku. Omawiana będzie powieść „Skóra „ Toni Morrison.

 

Siódmego czerwca 2017 roku na sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliskach odbyło się spotkanie autorskie ze znaną i cenioną dziennikarką telewizyjną, panią Katarzyną Bosacką, autorką programu „Wiem, co jem i wiem, co kupuję”, a także współautorką poradników dietetyczno żywieniowych.

Trzeba przyznać, że frekwencja dopisała i już w momencie pojawienia się pani Kasi na scenie mieliśmy komplet gości.

Każdy z wchodzących otrzymywał los obligujący do udziału w loterii, w której nagrodami były pięknie wydane książki pani Bosackiej. A tym, którym nie poszczęściło się w losowaniu lub chętni chcący skompletować całość publikacji mieli możliwość zrobienia zakupów w bardzo atrakcyjnych cenach.

Wróćmy jednak do naszego gościa! – Pani Kasia, jako osoba niezwykle ciepła i bezpretensjonalna chętnie opowiadała o swojej karierze zawodowej, a także wyborach życiowych i o rodzinie. Dało się odczuć, że mówienie o swoich pasjach i o najbliższych, a także kontakt z żywą publicznością sprawia jej radość i mimo męczącej podróży we właściwy sobie sposób i z wdziękiem nawiązała z publicznością wspaniały kontakt.

Trzeba przyznać, że pani Bosacka ma imponującą wiedzę, a przy tym jest pełna inwencji i pomysłów na scenariusze kolejnych programów. A jako że jest tytanem pracy nie da się zaprzeczyć, że zasłużyła na miano naszego „naczelnego specjalisty od żywienia”.

„Złote zasady” dziennikarki są dosyć proste. – Kupujmy produkty dobrej, jakości. Zwracajmy uwagę na źródło pochodzenia produktów. Jedzmy warzywa i owoce sezonowe, a także to, co rośnie i wytwarzane jest pod naszą szerokością geograficzną. W jedzeniu nie kierujmy się modą, a słuchajmy siebie i tego, co podpowiada nam nasze ciało. Bo w końcu – jesteśmy tym, co jemy. Ot i tyle. Banalnie proste, a jednak wciąż dajemy się nabrać na sprytne chwyty producentów żywności. Dlatego czytajmy etykiety, a niektóre produkty (np. cukier) po prostu wyrzućmy z naszego jadłospisu raz na zawsze. 

Publiczność chłonęła z dużym zainteresowaniem i jestem pewna, że niektórzy po powrocie ze spotkania autorskiego zarządzili w domu nadejście prawdziwej rewolucji żywieniowej.

W końcu spotkanie z takim autorytetem zobowiązuje… A już, kiedy autorytet składa nam imienny autograf, to zobowiązanie i przyjemność podwójna. I tu po raz kolejny pani Bosacka ujęła nas swoją naturalnością, chęcią rozmowy i otwartością na kontakt tak przy rozdawaniu autografów jak i robieniu „selfie”.

Kończąc wypada podkreślić, że pani Katarzyna wypełnia swoje obowiązki zawodowe z ogromnym zaangażowaniem i poczuciem misji, dlatego chyba tak polubiliśmy jej programy, bezpośredni styl ich prowadzenia oraz rzetelne przekazywanie wiedzy. Dobra robota pani Kasiu!:)

W środę 07.06.2017 r. odbyło się spotkanie autorskie z Panią Katarzyną Bosacką , zapraszamy do krótkiej fotorelacji 🙂

Gepostet von Gminny Ośrodek Kultury w Kaliskach am Donnerstag, 8. Juni 2017

W 550. rocznicę pierwszego wolnego flisu Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd pokoleniom rodaków, którzy dzięki Wiśle i w oparciu o nią budowali tożsamość i potęgę Państwa Polskiego.

W wyniku postanowień II pokoju toruńskiego Polska odzyskała panowanie nad całym biegiem żeglownej Wisły. Rok 1467 stał się tym samym, pierwszym rokiem wolnej żeglugi wiślanej, rozpoczynającym najwspanialsze lata historii Polski. Spław Wisłą i rzekami jej dorzecza umożliwił rozkwit gospodarczy w okresie „Złotego Wieku”, czyniąc z Polski europejską potęgę polityczną, militarną i ekonomiczną.

Wisła – Królowa Polskich Rzek, będąca symbolem polskości i patriotyzmu – to nasze naturalne oraz historyczno-kulturowe dziedzictwo. Ta wyjątkowa rzeka, przez stulecia tak różnorodnie kształtowana przez naturę i ludzi, wymaga obecnie zrównoważonego rozwoju. Jest dla nas wyzwaniem cywilizacyjnym – potrzebuje przemyślanej strategii oraz odważnych, dalekowzrocznych działań.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, doceniając znaczenie Wisły w życiu naszego Narodu i Państwa, ogłasza rok 2017 Rokiem Rzeki Wisły.

Poniżej link do Regulaminu konkursu.

Zarządzenie nr 15 2017

Wisła – Królowa Polskich Rzek – 15.05.2017 r. obyło się rozdanie nagród , w konkursie wzięło udział 12 osób w różnej kategorii wiekowej ? Konkurs był związany z podjętą przez Sejm uchwałą w sprawie ustanowienia roku 2017 – Rokiem Wisły.
Każde z dzieci otrzymało wyróżnienie w postaci : magnesu na lodówę z ciekawym wzorem zwierzęcym oraz nagrodę książkową : każde z dzieci zajęło pierwsze miejsce, prace które otrzymałam były wykonane z ogromną starannością wyróżniały się sporą kreatywnością , co można zauważyć na fotografiach. Zachęcam bardzo wszystkie dzieci do udziału w naszych konkursach, na wszystkich czekają ciekawe nagrody !

Zdjęcie użytkownika Gminny Ośrodek Kultury w Kaliskach.

Zdjęcie użytkownika Gminny Ośrodek Kultury w Kaliskach.

Zdjęcie użytkownika Gminny Ośrodek Kultury w Kaliskach.

Zdjęcie użytkownika Gminny Ośrodek Kultury w Kaliskach.

 

w Dniu dzisiejszym (28.04.2017 r.) odbyło się spotkanie autorskie z Panią Agnieszką Lingas – Łoniewską.
Pani Agnieszka jest autorką wielu książek. Nasza biblioteka w swoich zbiorach zawiera wszystkie wydane dotychczas przez autorkę książki, które cieszą się ogromną popularnością wśród naszych czytelników.
Spotkanie przeprowadziła Pani Agnieszka – opowiadała wiele ciekawych historii związanych z powstaniem książek oraz o tym jak powstała jej ścieżka zawodowa Pisarki, pokrótce opowiedziała także niektóre historie zawarte w książkach oraz zdradziła kilka informacji na temat nowych książek.
Uczestnicy spotkania mieli okazję aby zakupić książki bądź zdobyć autograf pani Agnieszki, dowiedzieli się także kiedy ukażą się kolejne wydania autorstwa Pani Agnieszki Lingas – Łoniewskiej .
Spotkanie autorskie odbyło się w ramach realizowanego projektu Biblioteka z Wizją dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 
 
 
 

 

Realizacja zadania pn. „BIBLIOTEKA Z WIZJĄ”

Miło nam poinformować, iż znaleźliśmy się w gronie instytucji, które otrzymały dofinansowanie w pilotażowym program – PARTNERSTWO DLA KSIĄŻKI – Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 2017 roku realizować będziemy zadanie pn. BIBLIOTEKA Z WIZJĄ wartość zadania to 17 850,00 zł, z czego otrzymane dofinansowanie to 13 350,00 zł.

W ramach zadania zaplanowano:

Spotkania autorskie min. Z Katarzyną Basacką, Ryszardem Koperskim, Małgorzatą Kalicińską czy Agnieszką Linga – Łoniewską.

przeprowadzenia warsztatów tematycznych, podczas których dzieci i młodzież opracują tematyczną książeczkę – Lapbook pn. lapbook w bibliotece-, czyli książka na kolanach. 

prezentację bajki poprzez drewniany teatrzyk kamishibai.

spotkania z książką i filmem podczas nocy bibliotek.

organizacja 2 konkursów plastycznych z nagrodami.

prowadzenie – dyskusyjnego klubu czytelniczego.

organizacja narodowego czytania.