Zajęcia teatralne

ZAJĘCIA TEATRALNE : uczestnik ma okazję poznać tajniki sztuki aktorskiej ( dykcji, śpiewu, tańca, charakteryzacji, animacji.) Teatr rozwija wiarę w siebie, wyobraźnie i kreatywność. Zajęcia i występy dają uczestnikom satysfakcje i świetną zabawę.

1 zajęcia  07.09.2021

PROWADZĄCY : Malwina Sikora
przedział wiekowy od 11 do 16 lat ,
DZIEŃ I GODZINA ZAJĘĆ: wtorek godz. 15.00 , GOK

TEATR IMPULS

Informacje na temat Teatru „Impuls”  .

Założycielem Teatru Impuls był Jan Radzewicz, były dyrektor GOK Kaliska a zarazem starszy instruktor teatralny. Grupa dziesięciorga dzieci z teatru IMPULS pod okiem ich trenera Jasia Radzewicza z  Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliskach wyjechała w sierpniu 2015 roku do  miasta  partnerskiego Reinfeld, gdzie  odbyły się czterodniowe  warsztaty pantomimy wraz z przedstawieniem. Działania te były poprzedzone   uzyskaniem dofinansowania grupy nieformalnej „ Kaliskie Pegazy”  z programu Działaj Lokalnie tytuł zadania: „Przebudzenie – warsztaty pantomimy teatralnej”. Dofinansowanie, pozwoliło na przeprowadzenia w czasie poprzedzającym wyjazd warsztaty pantomimy teatralnej, przygotowując jednocześnie dzieci do przeprowadzenia takich samych warsztatów w Niemczech dla swoich niemieckich kolegów. Jan Radzewicz prowadził zajęcia teatralne do czerwca 2017

Od 2017 roku Teatr Impuls prowadziła Katarzyna Bednarek Instruktor teatralny z Kwidzyna. I miała na swoim koncie  3 przedstawienia teatralne w formie teatru cieni i żywego aktora i lalkowy. Pierwszy to „Genessis – rzeczywistość wokół nas” na który grupa otrzymała dofinansowanie ze środków Działaj Lokalnie oraz została wyróżniona nagrodą Wójta Gminy Kaliska Słonecznik 2017 jako Inicjatywa roku. W 2018 roku teatr otrzymał dofinasowanie do spektaklu pt.: „Pomost nadziei” również w formie teatru cieni i żywego aktora, dofinansowany ze środków Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gd. reżyseria Katarzyna Bednarek. Trzecim i ostatnim pożegnalnym spektaklem w 2018 roku, pod kierunkiem pani Kasi był jej autorski spektakl dla dzieci pt. „Strach ma wielkie oczy” . Zaprezentowany  na przeglądzie teatrów amatorskich KURTYNA w Gdyni. Tym ostatnim spektaklem pożegnaliśmy Katarzynę Bednarek, świetnego instruktora teatralnego z dorobkiem 3 spektakli teatralnych z dziećmi  w przeciągu półtora roku.

Jeżeli chodzi  o KURTYNĘ to los chciał abyśmy znaleźli się w odpowiednim czasie na odpowiednim miejscu. I tak poznaliśmy na występach w Czarnej Wodzie ludzi pozytywnie zakręconych teatralnie, którzy w Gdyni tworza absolutnie genialna rzecz dla teatrów amatorskich. Przeglad ten umożliwia zaprezentowanie się nieprofesjonalnym, amatorskim teatrom i nawet wygranie nagrody. Zapytali nas czy chcielibyśmy dołączyć do projektu, do którego otrzymali dofinasowanie, bo właśnie odpadł im jeden teatr, a w projekcie mieli przewidziane udział 12 teatrów z obszaru województwa pomorskiego. Zgodziliśmy się. I tak po raz pierwszy pojechaliśmy na 

KURTYNĘ ze spektaklem „Strach ma wielkie oczy”. Drugi raz w 2019 roku  z teatrem cieni i żywego aktora „Genessis rzeczywistość wokół nas”.

 

Na początku 2019 zafundowaliśmy sobie 2,5 miesięczna przerwę w próbach, tak aby z pełna para ruszyć w marcu 2019 rok do spektaklu Jasna i Dersław.

Tutaj poprosiliśmy o pomoc Pana Tadeusza Majewskiego – polonistę, regionalistę, dziennikarza, animatora artystycznego, który prowadził wiele teatrów amatorskich na terenie powiatu starogardzkiego.  Gdyż Gminny Ośrodek Kultury w Kaliskach otrzymał dofinansowanie  ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Realizowany projekt pn. Biblioteka z książką tu i teraz z programu partnerstwo dla książki 2019. Projekt przewidywał m. inn organizacje zajęć teatralnych i   stworzenie scenariusza do bajki, legendy kociewskiej. Spektakl Jasna Dersław wyreżyserował Pan Tadeusz Majewski na podstawie legendy Romana Landowskiego i scenariusza Aleksandry Miczek. Do tej legendy powstał też teatrzyk Kamishibai. Premiera tegoż spektaklu miała miejsce w czerwcu 2019 roku.

17.06.2019 r. odbył się spektakl na podstawie legendy Romana Landowskiego i scenariusza Aleksandry Miczek, reżyseria: Tadeusz Majewski pt. : Jasna i Dersław w wykonaniu Teatru „IMPULS”.

Realizację spektaklu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Realizowany projekt pn. Biblioteka z książką tu i teraz z programu partnerstwo dla książki 2019.

Dnia 10 grudnia 2018 roku o godz. 10.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Kaliskach na sali widowiskowej odbył się spektakl dla dzieci pt.: ”Strach ma wielkie oczy” w wykonaniu Teatru „IMPULS”. 
Był to drugi i ostatni spektakl, zaś pierwszy w Kaliskach. Premiera miała miejsce w Gdyni na III Przeglądzie Teatrów Amatorskich „KURTYNA” 2018. Występ Teatru „IMPULS” w Kaliskach odbył się dla trzech grup przedszkolnych z Samorządowego Przedszkola Publicznego w Kaliskach. Było to również pożegnanie Katarzyny Bednarek – instruktora Teatru „IMPULS”. Gościliśmy także rodziców dzieci występujących na scenie. 
Na zakończenie wydarzenia przekazano instruktorowi Teatru „IMPULS” Katarzynie Bednarek statuetkę z III Przeglądu Teatrów Amatorskich „KURTYNA” 2018. Następnie Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliskach Mirosława Borucka podziękowała Pani Bednarek za 2- letnią współpracę. Dziękujemy wszystkim za przybycie!

Dnia 23.03.2018 dzieci z grupy warsztatowej działającej przy GOK Kaliska pod okiem Katarzyny Bednarek przedstawiły sztukę teatralną w formie teatru cieniu i żywego aktora nawiązującą do wydarzeń Świąt Wielkiej Nocy. Na przedstawienie zaproszone były klasy IV-VI podstawówki oraz kl. VII , II i III gim. z ZSP Kaliska wraz ze swoimi nauczycielami i wychowawcami klas, swoją obecnością zaszczycili nas również podopieczni ŚDS Kaliska. Sztuka pt.:”Pomost Nadziei” wprowadziła uczniów i nas wszystkich w okres nadchodzących rekolekcji i wydarzeń Wielkiego Tygodnia. Bardzo dziękujemy dyrekcji ZSP Kaliska, ŚDS Kaliska, wszystkim przybyłym nauczycielom i uczniom ZSP Kaliska za tak liczne przybycie. Całość zadania dofinansowana jest przez Starostwo Powiatowe w Starogardzie GD. Zapraszamy do fotorelacji.

MIŁOŚNICY TEATRU VECTOR

Grupa Teatralna Vector to grupa ludzi których fascynuje teatr i maja ochotę poświęcić swój wolny czas na to, aby razem ćwiczyć i spotykać się popołudniami. Grupa ta powstała w wyniku projektu przeprowadzonego w zeszłym roku Dom kultury + Kaliskie Inicjatywy lokalne. Są to uczestnicy w różnym wieku należą do niej dzieci, młodzież i dorośli. Spotykają się razem, tworzą  wspólnie inscenizacje teatralne, wspólnie opracowują scenariusze, tak aby je później wystawić dla publiczności gminy Kaliska. Grupa ciągle uczy się nowych form teatralnych, tak aby zgłębić wszystkie tajniki sztuki teatralnej.

przedział wiekowy od 10 do 105 lat ,
DZIEŃ I GODZINA ZAJĘĆ:

dsc_0102