2020 Kultura ludowa i tradycyjna

[catlist year=2020 name=kultura-ludowa-i-tradycja orderby=date date=yes date_tag=span date_class=lcp_date]

STRÓJ KOCIEWSKI– muzealia, ewolucja i współczesna interpretacja

Głównym celem projektu jest dokumentowanie, rejestrowanie oraz transmitowanie spuścizny kultury ludowej Kociewia.  W ramach działań zaplanowano podjęcie próby odtworzenia stroju kociewskiego w oparciu o zachowane w muzealiach części ubioru oraz ewolucję i jego współczesną interpretację. Projekt to organizacja działań, jako webinaria, live, filmy wraz z foto kastami i ebook. W końcowym efekcie opracowanie graficzne kociewskiego stroju ludowego wraz z opisem poszczególnych elementów ubioru w gwarze kociewskiej. Utworzona strona www.facebook umożliwi popularyzację zebranych materiałów na szerokim forum publicznym. Realizacja przy udziale etnografów, profesjonalistów i ekspertów. Dzięki realizacji projektu nastąpi wzrost świadomość tożsamości kulturowej odbiorców bezpośrednich                            i pośrednich.  To też upowszechnianie niematerialnego dziedzictwa kulturowego Kociewia. Działania realizowane w siedzibie wnioskodawcy jak i u parterów czy prelegentów przy wykorzystaniu narzędzi on- line i sieci.

https://www.facebook.com/113016160569380/videos/942816812909288

https://www.facebook.com/DziedzictwoKociewia/videos/344125416672837

https://www.facebook.com/DziedzictwoKociewia/videos/395879041441124

https://www.facebook.com/DziedzictwoKociewia/videos/418486779325095

https://www.facebook.com/DziedzictwoKociewia/videos/647714585905844

https://www.facebook.com/DziedzictwoKociewia/videos/3823626981034587

Strój sceniczny Zespołu Pieśni i Tańca KOCIEWIEDrodzy! oto i relacja ze wspaniałego spotkania z Panią Ewą Czubą – Asystentką dyrektora ds. edukacji kulturalnej w @Starogardzkie Centrum Kultury oraz byłą tancerką Zespołu Pieśni i Tańca Kociewie, która pięknie wspomina tamte czasy! Do porannej kawy zapraszamy do wysłuchania z uśmiechem na twarzy jak to było z tymi strojami scenicznymi i w jakim zachowały się stanie ❤Miłego dnia!Realizacja działań w ramach projektu pt. STRÓJ KOCIEWSKI- muzealia, ewolucja i współczesna interpretacja. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu”

https://www.facebook.com/DziedzictwoKociewia/videos/751307632259533

WEBINAR #2 Kociewski strój ludowy – perspektywa przyszłości

https://www.facebook.com/DziedzictwoKociewia/videos/3823626981034587

Skąd ten strój, czyli jak ubierano się na Kociewiu

https://www.facebook.com/DziedzictwoKociewia/videos/647714585905844

Skarby z garderoby SCK! Drodzy! Mały live z garderoby Starogardzkie Centrum Kultury

https://www.facebook.com/DziedzictwoKociewia/videos/418486779325095

W 1969 roku zaprojektowano model stroju Kociewskiego, stworzony na podstawie wskazówek prof. Józefa Gajka, prof. Bożeny Stelmachowskiej, ks. Bernarda Sychty i Longina Malickiego oraz wielu Kociewiaków. Realizacja działań i poszukiwań materiałów dot. stroju Kociewskiego w ramach projektu pt. STRÓJ KOCIEWSKI- muzealia, ewolucja i współczesna interpretacja. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu”

W odpowiedzi na zaproszenie trafiły do nas ciekawe fotografie. Oczekujemy na kolejne, co umożliwi nam podjęcie próby odtworzenia stroju kociewskiego w oparciu o zachowane w muzealiach części ubioru oraz ewolucję i jego współczesną interpretację. Realizujemy to dzięki „Dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury” w ramach projektu pn. „STRÓJ KOCIEWSKI- muzealia, ewolucja i współczesna interpretacja”.

Dzielimy się z kolejną porcją otrzymanych fotografii. Zapraszamy do zapoznania się z zdjęciami, na których jest zespół „Kociewie” przy Polfie w Starogardzie Gdańskim. Zachęcamy do dalszych poszukiwań materiałów czy fotografii nawiązujących do stroju czy ubioru.

https://www.facebook.com/DziedzictwoKociewia/videos/395879041441124

Drodzy Przyjaciele Kociewia.Dziękujemy za dotychczasowe poszukiwania. Odezwało się już kilka osób. Pani Eli dziękujemy za kolejną dużą porcję fotografii pierwszego zespołu „Kociewie” przy Polfie. Panu Bogdanowi dziękujemy za kilka starych zdjęć z Pelplina, te stare stroje są interesujące!!🙏Gorąco apelujemy, przeglądajcie stare albumy!Ach, i znalazło się też trochę starej bielizny ze skrzyni wianowej 😊 same skarby 🙌Szukajcie dalej, prosimy gorąco 😍🙏Miłego oglądania!Realizacja poszukiwań materiałów dot. stroju Kociewskiego w ramach projektu pt. STRÓJ KOCIEWSKI- muzealia, ewolucja i współczesna interpretacja. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu”

Realizacja  projektu od 2020-09-14 do 2020-12-30.

Dziękujemy za pierwsze fotografie! ❤ Heniu, Bogdanie – wiemy, że szukacie wśród znajomych dalej! Potrzebujemy zdjęć, na których znajdują się takie osoby jak Witold Nalepa, Jan Szulc i inni organizatorzy zespołu Pieśni i Tańca KOCIEWIE przy tzw. Socjalnym Polfy w Starogardzie Gdańskim 😊

Zapraszamy do poszukiwań wszystkich mieszkańców Kociewia ❤
Miłego dnia!

Realizacja poszukiwań materiałów dot. stroju Kociewskiego w ramach projektu pt. STRÓJ KOCIEWSKI- muzealia, ewolucja i współczesna interpretacja. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu” Pokaż mniej— w Pomorskie.

https://www.facebook.com/DziedzictwoKociewia/videos/344125416672837

Zbliża się weekend! Jeżeli nie macie pomysłu jak spędzić wolny wieczór lub dzień cały „wskakuj na strych i wsadź nos swój w szpargały” 🙂 Zachęcamy do poszukiwań starych fotografii, na których znajdują się Kociewiacy w strojach ludowych… Dla najbardziej aktywnych „szperaczy”, których archiwalia będą wykorzystywane dla zachowywanego Dziedzictwa Kociewia i w wielu publikacjach, czekają upominki z wydawnictwa Fundacja OKO- LICE KULTURY, Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE i innych wydawców piszących o naszym regionie ✒️📖

Podcast z udziałem filolożki i regionalistki Beaty Graban

https://www.facebook.com/Dziedzictwo-Kociewia-113016160569380/

Przyjaciele Kociewia!Oto długo wyczekiwany przez Was podcast z udziałem filolożki i regionalistki Beaty Graban oraz antropologiem kultury Lechem J. Zdrojewskim. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania oraz do dyskusji w komentarzach na temat stroju kociewskiego, elementów stroju ludowego i jego współczesnej interpretacji.Ilustracjami do wypowiedzi są fotografie:+ Strój Pani Małgorzaty Garnysz z Pączewa – oryginalną fotografię archiwalną oraz strój Pani Małgorzaty udostępniło nam Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim+ Archiwalne fotografie Zespołu Pieśni i Tańca KOCIEWIE lata 70′ XX wieku – udostępnione przez Starogardzkie Centrum Kultury+ Fotografie z widowiska wykonanego przez zespół KOCIEWSKA FAMILIJA z Pinczyna „Wesele Kociewskie” wg. scenariusza Zyty Mikołajewskiej opracowanego na podstawie „WESELA KOCIEWSKIEGO” Bernarda Sychty udostepnione przez Fundacja OKO- LICE KULTURY+ Książka „Kociewska Sztuka Ludowa” Longina Malickiego z 1975 roku z wydawnictwa Muzeum Narodowego w Gdańsku z archiwum Fundacja OKO- LICE KULTURY+Realizacja filmowa podczas zdjęć niezawodnej Mirosławy Laskowskiej w stroju Małgorzaty Garnysz – MD FILM Mateusz Dziąba+Realizacja fotograficzna z backstage podczas nagrań niniejszego podcastu oraz skład i render filmu spod ręki Keenys StudioW dalszym ciągu prosimy i zachęcamy do poszukiwania starych fotografii lub/i strojów ludowych z naszego regionu. Jest to tak bezcenne dla kolejnych pokoleń – zadbajmy o to razem! ❤

https://www.facebook.com/DziedzictwoKociewia/videos/1700836543419261

Inauguracja nowego cyklu spotkań

Drodzy przyjaciele Kociewia.Zapraszamy na cykl spotkań online dotyczących Dziedzictwa Kulturowego Kociewia. Pierwszy z nich poświęcimy próbie interpretacji Kociewskiego Stroju Ludowego. Zaprosiliśmy do udziału naukowców, sympatyków oraz znawców Kociewia.Zapraszamy również tych, którzy mają stare albumy fotograficzne, strychy i szafy 🙂

https://www.facebook.com/113016160569380/videos/942816812909288

film. #1 STRÓJ KOCIEWSKI https://www.facebook.com/113016160569380/videos/766039114178288