Aktywne Ferie w GOK 2016

 

rsz_1plakat_ferie

 

„Aktywne Ferie w GOK” za nami….

Tradycyjnie w tegoroczne ferie w Gminnym Ośrodku Kultury w Kaliskach zostały zorganizowane zajęcia dla dzieci i młodzieży z Gminy Kaliska. W zajęciach uczestniczyło około 45 dzieci. „Aktywne ferie w GOK” zostały zorganizowane przez  Gminny  Ośrodek Kultury w Kaliskach, Urząd Gminy w Kaliskach przy wsparciu pracowników ZSP w Kaliskach  oraz nieformalnej grupy  pn. „Aktywni Animatorzy”.

Program „Aktywne ferie w Gok” obejmował 10  dni  zajęć  o różnorodnej tematyce  i charakterze.

W pierwszy dzień ferii zaczęliśmy integracją  grupy poprzez różnorodne tańce, gry, zabawy oraz poznanie siebie poprzez zajęcia plastyczne. Uczestnicy zajęć mogli ujawnić swój niezwykły talent podczas tworzenia makiety z plasteliny.

Kolejny dzień przyniósł również wiele pozytywnych emocji. Dzieci i młodzież podczas zajęć uczestniczyli w zabawach w kręgu: Bystre Oczko, Gospodarz, Sałatka Owocowa i wiele innych. Odgrywanie różnych postaci, czynności, przysłów   nie sprawiło żadnych trudności.

W środę  dzień zaczęliśmy od gier planszowych i  karcianych, gdzie uczestnicy zajęć mieli za zadanie poznanie różnych gier, często im nieznanych. W  czasie ferii dzieci również miały możliwość poruszania się podczas Animacji Tanecznej.

Mimo pogody za oknem, młodzież świetnie wykonała krajobraz zimowy przy wykorzystaniu pasty do zębów. Na naszych zajęciach pojawił się również gość- Pan Policjant Maciej Deja, który szczególną uwagę zwrócił na zachowanie bezpieczeństwa podczas ferii oraz zabaw zimowych.

Czwartego dnia ferii wykonaliśmy „Gniotki Ślicznotki”.  Uczestnicy zajęć doskonale sprawdzili się w roli kucharzy, ponieważ pod czujnym okiem prowadzących przygotowali aż 18 blach pizzy, po czym zjedli ją ze smakiem.  Na zakończenie dnia warsztaty  Hip- Hopu poprowadziła Pani Ania Biernat ze szkoły tańca ESTA – FIESTA.

Piątek był bardzo wyczekiwanym dniem przez dzieci. Uczestnicy zajęć „Aktywne Ferie w GOK” mieli możliwość obejrzenia premierowego filmu animowanego pt. „Zwierzogród” w kinie Cinema City w Starogardzie Gdańskim.

Drugi tydzień ferii rozpoczęliśmy od Mam Talent, czyli zaprezentowania swoich, często ukrytych, talentów.  Na zajęciach wykonaliśmy ciekawe maski karnawałowe, które przedstawiały wybrane przez dzieci postacie z bajek i filmów.

We wtorek naszą salę zamieniliśmy w teatr, ponieważ odwiedziło nas Studio Małych form teatralnych Scenografii i Reżyserii ART – RE ze spektaklem „Zajęcza Chatka”, który opowiadał o przygodach zająca. Swój talent muzyczny pokazaliśmy podczas karaoke oraz śpiewu przy gitarze.

10 lutego na Kociewiu jest obchodzony Dzień Kociewia. My postanowiliśmy odtworzyć go również u nas. Dzieci miały możliwość poznania hymnu Kociewskiego, zobaczenia stroju ludowego oraz poznania ciekawostek o Kociewiu. Na naszych zajęciach nie zabrakło tradycyjnej sałatki staropolskiej,  którą podzieliliśmy się z mieszkańcami naszej gminy.

Czwartek przyniósł wiele radości naszym uczestnikom. Tego dnia, z samego rana, pojechaliśmy do Parku Wodnego w Chojnicach, gdzie spędziliśmy aktywnie dwie godziny korzystając z  wodnych atrakcji.

Ostatni dzień ferii zaczęliśmy leniwie, ponieważ obejrzeliśmy film animowany pt. „Lego- Kosmiczne Starcie”. Podczas seansu jedliśmy wcześniej przygotowany popcorn. Kolejna część dnia była bardzo aktywna, ponieważ zaczęliśmy zabawę karnawałową,  podczas której było pokaz iluzji z Magic Show. Tego samego popołudnia  dzieci  mogły spotkać się z  Julianem z Madagaskaru.  Na zakończenie  ferii zorganizowaliśmy zabawę  karnawałową dla dzieci i młodzieży podczas , której wybraliśmy  Miss i Mistera balu.

Przez trzy dni ferii regularnie odwiedzała nas Pani Angelika Krampichowska, która w ramach wolontariatu poprowadziła warsztaty z masy solnej, na których wykonaliśmy anioły na konkurs „Dobre Anioły” oraz baranki wielkanocne. Bardzo dziękujemy Pani Angelice za okazane wsparcie i mobilizacje do dalszej pracy. Szczególne podziękowania kierujemy Pani Angelice Kinowskiej i Panu Adrianowi Prabuckiemu za pomoc w prowadzeniu zajęć. Ogromne podziękowania należą się również naszym wolontariuszom, którzy z  ogromnym zaangażowaniem pracowali na naszych zajęciach.

Szczerze dziękujemy naszym uczestnikom, którzy pokazali wysoką kulturę, a także aktywnie uczestniczyli w każdych proponowanych zajęciach.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji! J   Op. Katarzyna Szulist,  Radosław Ciemiński