Aktywne Ferie w GOK 2017

rsz_ferie_1

rsz_harmonogram_ferii-1

Prosimy rodziców o zaopatrzenie dzieci w posiłki na czas trwania zajęć oraz obuwia na zmianę. 

Bajkowe Ferie z Gminnym Ośrodkiem Kultury

W tym roku ferie w Gminnym Ośrodku Kultury w Kaliskach odbyły się wokół bajek. W Bajkowych Feriach brało udział 25 uczestników- dzieci i młodzież z Gminy Kaliska. Program objął 10 dni aktywnego uczestnictwa w różnorodnych zajęciach.

Pierwszego dnia ferii, w poniedziałek odbyły się zabawy i pląsy integracyjne, dzieci napisały regulamin ferii, pod którym się podpisały a także bawiły się w takie zabawy jak „Kto? Z kim? Gdzie? Co robią?” czy „Bar mleczny”. Następnie odbyły się bajkowe kalambury, podczas których uczestnicy pokazywali tytuły bajek z różnych epok. Udało się także wykorzystać przepiękną pogodę i ulepić kilka bałwanów.

Następnego dnia odbyły się warsztaty teatralne, podczas których dzieci zapoznały się ze starszymi wersjami bajki o „Czerwonym Kapturku”, opowiadały, jakie mądrości z tej bajki są ważne po dziś dzień, ale też zmagały się z wymową trudnych zdań oraz zapoznawały się ze sceną ćwicząc pantomimę. Tego dnia nauczyły się również jak wykonać krok po kroku pyszne ciasteczka dla swoich babć i dziadków, co sprawiło im mnóstwo frajdy z jednej strony, z drugiej musieli powalczyć sami ze sobą by nie pozjadać pyszności przed Dniem Babci i Dniem Dziadka.

Również kolejny dzień upłynął nam z myślą o najstarszych członkach naszych rodzin. Razem z Panią Bernadetą Labudą uczestnicy Bajkowych Ferii wykonywali przepiękne laurki dla babć i dziadków różnymi metodami. Najbardziej przypadły im do gustu quilling oraz metoda orgiami. Powstały piękne prace, które miejmy nadzieję docenili także seniorzy.

Czwartek rozpoczął się muzycznie, gdyż dzieci i młodzież bardzo chętnie wzięli udział w bajkowym karaoke przeplatanym ulubionymi utworami dzieci i młodzieży. Tego dnia była także okazja do pogrania w gry planszowe oraz do ponownego pokazania swoich umiejętności plastycznych, których nikomu z uczestników nie brakowało. Tym razem dzieci wykonywały prace ze swoimi ulubionymi postaciami z bajek.

W piątek podzieleni na dwie grupy tworzyliśmy Bajkową Mapę Gminy Kaliska. Obie prace wykonywane były z niezwykłą starannością o szczegóły. Oba zespoły stworzyły bajkowe prace na miarę swoich możliwości. Potem dzieci miały okazję uczestniczyć w spektaklu pt.:„Śpiąca Królewna” w wykonaniu teatru KRAK-ART.

Drugi tydzień ferii rozpoczęliśmy pysznie od przygotowania różnego rodzaju naleśników. Rozpoczęliśmy tradycyjnie od wykonania listy zakupów i pójścia do sklepu dzięki czemu dzieci nauczyły się m.in. tego, że gotowanie zaczyna się dużo wcześniej zanim wejdziemy do kuchni- od pomysłu. Każdy miał okazję usmażyć własnego naleśnika oraz przygotować i wybrać swoje ulubione nadzienie.

We wtorek uczestnicy podzieleni na trzy zespoły- Smerfów, Gumisiów i Minionków zmagali się z trudniejszymi łatwiejszymi zadaniami ze świata bajek, odpowiadali na pytania ich dotyczące czy odgadywali tytuły bajek ze zdjęć. Rywalizacja była zacięta ale wszyscy radzili sobie znakomicie nawet z najtrudniejszymi pytaniami i jak się okazało dzieci kojarzą jeszcze takie filmy animowane jak „Żwirek i Muchomorek” czy „Zaczarowany ołówek”. Tego dnia udało nam się także wykonać przeróżne maski karnawałowe.

Środa również upłynęła nam pod znakiem prac plastycznych. Tym razem wykonywaliśmy prace na konkurs „Dobre Anioły” organizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną. Techniki wykonywanych prac były różne ponieważ różny był także wiek uczestników. Uczyliśmy się także, jak za pomocą naszych dłoni narysować zwierzęta. W międzyczasie odbywał się także turniej szachowy.

Czwartek był chyba najbardziej wyczekiwanym dniem przez wszystkich uczestników zajęć. Razem z dziećmi i młodzieżą z Dąbrowy i Iwiczna wybraliśmy się do Starogardu Gdańskiego do kina na film pt.: „Sing”.

Ostatni dzień ferii rozpoczęliśmy od turnieju gry w „Państwa-Miasta” następnie poruszaliśmy przy ulubionych zabawach a na zakończenie  ferii odbył się bal karnawałowy dla dzieci i młodzieży podczas, którego zostali wybrani Miss i Mister Balu.

Malwina Sikora

Zapraszamy do fotogalerii.