„Człowiek, maszyna, tożsamość” – wystawa Ariela Kuli

Dnia 29.03.2019 odbyło się otwarcie wystawy pn.:”Człowiek,maszyna,tożsamość”. Wystawa jest niepowtarzalną okazją dla młodzieży i osób dorosłych do obejrzenia tych futurystycznych, idących z duchem czasu obrazów. Wystawę można zwiedzać do 12 kwietnia włącznie. Zapraszamy !!! Informacje o wystawie i artyście Ariel Kula – artysta freelancer Wykonujący prace z zakresu malarstwa ściennego na terenie całego kraju oraz Europy. Ariel Kula specjalizuje się w malarstwie ściennym, artystycznym malowaniu ścian, malowaniu różnego rodzaju obrazów na ścianach, dekorowaniu ścian, mural, artystyczne graffiti 3D itp. różnie nazywane. fresk oraz tynki dekoracyjne. Wystawę, którą mamy okazje oglądać w gminnym Ośrodku Kultury w Kaliskach to rodzaj malarstwa UV. Artystycznego malowania farbami UV świecącymi w ciemności po oświetleniu ultra fioletem. Farby te świecą w ciemności na skutek promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez lampę ultra fioletową (UV), która jest aktywatorem dla luminoforów, Cykl obrazów symbolizuje połączenie maszyny i człowieka, symbiozę z maszyną. Temat ten będzie eksploatowany przez artystę jeszcze przez najbliższa 2 – 3 lata. Następnym tematem jest cykl „Genu sieciowego”, tematyka połączeniem układu nerwowego człowieka z elektroniką.

Wystawa prac malarskich pod tytułem „Człowiek, maszyna, tożsamość” Data 29.03.2019

Jest to kontynuacja cyklu prac malarskich poświęconego tematyce postępu technologicznego, który powoduje, że na naszych oczach znika świat, w którym się urodziliśmy i w którym przyszło nam żyć. Otaczający nas świat się zmienia, a wraz z nim zmieniamy się i my. Na przełomie ostatnich 35 lat obserwowałem narodziny telewizji czarno-białej i kolorowej, narodziny telefonii komórkowej, narodziny i rozwój Internetu, rozwój dostępu do informacji, portali społecznościowych, ery smartfonów, niebawem giętkich i cienkich ekranów, które można złożyć jak gazetę i wielu innych. Gwałtowny rozwojów nowych technologii i takich dziedzin nauki jak: informatyka, robotyka, bionika, sztuczna inteligencja, biotechnologia, nanotechnologia, genetyka, biofabrykacja, inżynieria materiałowa codziennie zmieniają nasze życie często bez naszej zgody i wiedzy.

Wystawa przedstawia obraz ludzkiego bytu w bliżej nieokreślonej przyszłości. Zadaje pytania o kierunek rozwoju technologicznego i jego konsekwencje. Próbuje mierzyć się z pytaniami:

– Do czego zmierza człowieczeństwo ?
– Jak będą wyglądały relacje międzyludzkie w dobie nowych technologii?

Takie zmiany na pewno odcisną piętno na całej ludzkości. Homo Technicus to człowiek przyszłości, który będzie całkowicie uzależniony od technologii także fizjologicznie. Telefony komórkowe, komputery i Internet to nic innego jak protezy zewnętrzne, które przedłużają możliwości ludzkie, dzięki którym można korzystać z wiedzy całej ludzkości.

Wystawa również symbolizuje połączenie człowieka z maszyną, połączenie bezpośrednio z układem nerwowym maszyn, części mechanicznych jak i świadomości, stanowi symbol niemocy ludzkiej w konwersacji z nową nadchodzącą technologią, nad którą kiedyś mieliśmy kontrolę, ale niekoniecznie tę kontrolę w przyszłości utrzymamy. Wystawa pokazuje wymykanie się postępu i bezwzględny los technologicznego rozwoju, którego tak naprawdę nie da się zatrzymać.

Jeden z najważniejszych wątków wystawy, na który pragnę zwrócić szczególna uwagę, to rozwój sztucznej inteligencji, czyli zaawansowanych sieci neuronowych i ich zdolności do samouczenia się, analizowania danych oraz modyfikacji swoich kodów i tworzenia własnej architektury neuronowej.

NA bazie tego wkrótce powstanie oddzielny cykl związany z genetyką i biofarbykacją pt. „Gen sieciowy”. Cykl ten będzie opowiadał o połączeniu układu nerwowego z elektroniką, komunikowanie się poprzez układ nerwowy i interfejsy nerwowe z urządzeniami, maszynami, korzystaniem z internetu.

Zapraszam do obejrzenia wystawy na żywo jak i w świecie online poprzez zeskanowanie kodu QR, który przeniesie nas do świata online.

Wystawa powstała o oparciu na moje zainteresowanie oraz obserwacji świata głównie postępu technologicznego i informatycznego oraz próbie przewidzenia w krótkiej perspektywie nadchodzącego rozwoju nowych technologii i ich wpływie i na ludzi oraz skutkach tych dobrych i tych złych na całe społeczeństwa. Nie zapominajmy że technika, i rozwój nowych nauk, dyscyplin to tylko narzędzia służące człowiekowi, i to od ludzi zależy jak te narzędzia zostaną wykorzystane w przyszłości. Zapraszam do zatrzymania się i chwile do zastanowienia się nad takimi zagadnieniami jak:

– Do czego zmierza człowieczeństwo?
– Jak będą wyglądały relacje ludzi?
– Czy rozwój techniki jest dobry dla nas ludzi dla człowieka czy nowe technologie typu telefon, Internet nas zbliżają czy tak naprawdę w świecie technologi oddalamy się od siebie?
– Czy jak nam się znudzi świat realny będziemy w stanie stworzyć własnego awatara i przenieść świadomość do sieci lub cyber ciała?
– Integracja neuronowa z siecią czy to jest następny poziom ewolucji człowieka?
– Czy fascynacja i zachłyśniecie się techniką, wygoda którą oferuje technologia nie spowoduje zagubienia, osamotnienia i oddalenia się od siebie?