III Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Kaliska

rsz_2plakat_szachy

Link do strony zgłoszeń   www.chessarbiter.com

III Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Kaliska- Relacja

W dniu 17 maja 2015 roku na sali sportowej Zespołu Szkól Publicznych w Kaliskach przeprowadzono III Otwarty Turniej Szachowy o puchar Wójta Gminy Kaliska. Na turniej ten przyjechało 48 zawodników z Kalisk, Gdańska, Studzienic, Kartuz, Gdyni, Starej Kiszewy, Pruszcza Gdańskiego, Kwidzynia, Czerska, Rumi, Starogardu Gdańskiego, Gniewu Kiełpina, Nowego, Lipusza i Bytowa. Można powiedzieć z różnych stron zjechali szachiści różnych kategorii od k do bez kategorii oraz wieku od lat 7 do kilkudziesięciu z rankingiem krajowym i Eol oraz bez rankingu. Turniej prowadzili Panowie Tomasz Ciesielski z Rzemyk Gdynia i Przemysław Maciąg z Kiełpina i również na wstępie duże uznanie za sprawny przebieg turnieju.

Na samym początku uczestników powitali Wicedyrektor ZSP P. Bogumiła Wałaszewska, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliskach Mirosława Borucka oraz Wójt Gminy Kaliska Pan Sławomir Janicki, który otworzył oficjalnie Turniej.

W wyniku 9 rund miejsca w poszczególnych grupach wiekowych są następujące:

Grupa 14 lat i więcej:

 1. Marszk Kazimierz
 2. Pelowski Zdzisław
 3. Pepliński Wiesław
 4. Zalewski Jarosław
 5. Piontke Jacek
 6. Wysocki Ryszard
 7. Giecewicz Zbigniew
 8. Engler Karol
 9. Jarzembiński Mateusz
 10. Giecewicz Tomasz
 11. Butkiewicz Przemysław
 12. Bławat Franciszek
 13. Burczyk Zbigniew
 14. Dembicki Piotr
 15. Frąszczak Mirosław
 16. Fryszka Henryk
 17. Ringwelski Jarosław
 18. Cylke Janusz
 19. Spychalski Artur
 20. Burczy Franciszek
 21. Szulc Jan

Grupa do 12 lat:

 1. Paszki Nikodem
 2. Lemke Albert
 3. Ringwelski Michał
 4. Janik Oskar
 5. Landowski Wiktor
 6. Maciąg Faustyna
 7. Czapiewski Krystian
 8. Dąbrowska Rozalia

Grupa do 10 lat:

 1. Cylke Michał
 2. Browarczyk Wiktor
 3. Dembicki Karol
 4. Łobaczewski Hubert
 5. Smętek Gustaw
 6. Piontke Wojciech
 7. Maciąg Gabriel
 8. Byzdra Mateusz
 9. Pawelczyk Julia
 10. Kąkol Kamil
 11. Tomkowicz Jakub
 12. Papinigus Sebastian
 13. Palarczyk Sebastian
 14. Matyszewski Paweł

 Grupa do 8 lat:

 1. Malek Jan
 2. Szymczyk Antoni
 3. Lewicki Borys
 4. Wolniewicz Tymon
 5. Stankiewicz Dawid

Każdy zawodnik na pierwszym miejscu w grupie wiekowej otrzymał puchar Wójta, dyplom i nagrodę. Dyplomy i nagrody otrzymali również pozostali zawodnicy. Sekretarz Urzędu Gminy Pani Bożena Jeleniewska wraz z P. Bogumiłą Wałaszewską i Panami wręczyli Puchary dyplomy i nagrody. Należy tu wspomnieć, iż nagrody rzeczowe dla wszystkich uczestników zostały zakupione dzięki wsparciu inicjatywy lokalnej pn. „III Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Kaliska” przez Zarząd Powiatu Starogardzkiego w Starogardzie Gdańskim. Dla grupy wiekowej 14 lat i więcej przedsiębiorcy z Kalisk i Franku ufundowali nagrody pieniężne za I, II i II miejsce.

Tyle samej statystyki. Czas na opinie uczestników. Muszę stwierdzić, iż tak jak w latach poprzednich byłem zaskoczony liczbą zawodników szachistów, trochę obawiałem się o uczestników turnieju a w zasadzie o ich liczbę, fakt w 2015 roku było ich więcej niż w latach poprzednich, co nie miało wpływu na atmosferę turnieju. Liczba uczestników nie jest jedynym zaskoczeniem są i inne a mianowicie:

Przygotowanie Sali do gry. Plakaty tematyczne, stanowisko z nagrodami.. Sala dla opiekunów, rodziców, poczęstunek i napoje ciepłe i zimne tak jak w roku ubiegłym bez zarzutu no i na wysokim poziomie. Rodzice i opiekunowie z zachwytem wyrażali się o miejscu turnieju, szkoła wśród drzew, praktycznie w lesie, otoczenie – lasy, no i bardzo miła obsługa i przyjęcie przyjezdnych, część opinii wyrażali Ci, którzy przyjechali po raz drugi czy trzeci. Należy wyrazić życzenie organizacji turniejów szachowych o puchar Wójta w latach następnych no i utrzymać poziom, jaki uzyskano w trzech Otwartych Turniejach szachowych. Jeżeli tylko będę miał możliwość to dołożę starań, aby następne turnieje odbyły się na tym samym a może wyższym poziomie zarówno szachowym jak i organizacyjnym.

Podziękowania w zasadzie należą się wszystkim, którzy w dniu 17 maja 2015roku byli w Zespołu Szkół Publicznych w Kaliskach. Zawodnikom, rodzicom i opiekunom, odwiedzającym ten turniej a także organizatorom, partnerom: Wójtowi, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Kaliskach, Zespołowi Szkół Publicznych w Kaliskach, Rzemykowi z Gdyni. Zgodnie z zaproszeniem Wójta Pana Sławomira Janickiego do Następnego i tak udanego Turnieju Szachowego w Kaliskach.

Koordynator-Jerzy Dębiński

Herb_Powiatu_Starogardzkiego

Zadanie „dofinansowano ze środków Starostwa  Powiatowego w Starogardzie Gdańskim”