Inicjatywy Lokalne 2020

Dziś odbył się ostatni z wykładów w świetlicy wiejskiej w Dąbrowie.
Wykład pt.: „Abraham ojciec narodów” wygłosił Kamil Kozak, student 3 roku teologii. Dziękujemy uczestnikom za przybycie. Zapraszamy w piątek do świetlicy w GOK na ostatni już z wykładów z serii „Historia Judaizmu” z Katarzyną Wachowicz.
Wykłady zorganizowała grupa nieformalna Exodus w ramach projektu „Kultura ma skrzydłach Pegaza” Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2020 z Narodowego Centrum Kultury.
Dzisiejszy, bardzo ciekawy wykład z serii „Historia Judaizmu” w ramach projektu
KULTURA ŻYDOWSKA W HISTORII,ŚWIĘTACH I TRADYCJI, organizowanych przez grupę nieformalną Exodus, wygłosiła Katarzyna Wachowicz, historyk. Dowiedzieliśmy się wiele ciekawych rzeczy o świętach i radycji, różnicę między językiem Jidysz i hebrajskim. Oraz poznaliśmy alfabet hebrajski. Dziękujemy zainteresowanym osobom za przybycie i uczestnictwo w wykładzie. Pomimo trwającej pandemii frekfencja nam dziś jednak dopisała. Zapraszamy jeszcze za tydzień 23.10.20202 wszystkich zainteresowanych kolejnym wykładem. Pokaż mnie
Podsumowanie projektu: Kultura żydowska w historii, świętach i tradycji w ramach projektu „Kaliskie Inicjatywy Kulturalne 2020” – Wieczorek Kultury Żydowskiej dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2020, ogłoszonego przez Panią Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliskach Mirosławę Borucką . Wartość dofinansowania projektu to 5 383.00 zł.
Realizatorem Inicjatywy jest grupa nieformalna „Exodus” w składzie: Anna Ałanowska, Anna Kurkowska oraz koordynatora Beatę Zarębę.
Grupa nieformalna od wielu lat realizuje projekty w formie licznych przedstawień teatralno-muzycznych o tematyce chrześcijańskiej jak również w tym roku postanowiła przybliżyć uczestnikom projektu temat Kultury Żydowskiej. Po realizacji projektu możemy stwierdzić ,że dwumiesięczna praca przyniosła niesamowite efekty dla wszystkich uczestników w zdobyciu wiedzy na temat życia narodu Żydowskiego w kwestii: tradycji ,historii ,tańca oraz koszernych potraw. Oprócz teoretycznej wiedzy mogliśmy nawiązać nowe kontakty i pogłębić stare relacje z uczestnikami projektu dzieląc się poznaną wiedzą oraz rozwinąć się w nieznanych nam jeszcze talentach taneczno- recytatorskich. Udało nam się osiągnąć zamierzony cel angażując mężczyzn do do grupy teatralno-tanecznej i technicznej.
Naszym pragnieniem jest kontynuacja i współpraca z uczestnikami inicjatywy w kolejnych projektach w formie teatru, muzyki, tańca w miarę możliwości płynących z oferty Gminnego Domu Kultury w Kaliskach.
Projekt składał się z III bloków tematycznych:
-10 warsztatów taneczno –teatralnych prowadzonych przez instruktora Marzenę Mikołajską przygotowującą przedstawienie pt. ”Bądź gotów ! ”na podstawie Ew. Mateusz 25. 1-13 – Przypowieść o 10 pannach.
-4 warsztatów kulinarnych kuchni koszernej prowadzonych przez małżeństwo Elwirę i Wiktora Sztefura
-3 warsztatów wykładowych historii narodu żydowskiego prowadzonych przez: Beatą Walas, Kamila Kozak i Szymona Furczyka studentów teologii biblijnej oraz 2 wykładów na temat historii Judaizmu – Żydów w Polsce i na Kociewiu prowadzonych przez Katarzyną Wachowicz historyka.
Bardzo dziękujemy przybyłym gościom, że zechcieli przyjąć zaproszenie i zaszczycić nas swoją obecnością W tym niepowtarzalnym wydarzeniu.