Kolejne spotkanie w ramach DKK

Członkinie DKK rozmawiały o powieści „Skóra” – Toni Morrison

W czerwcowe popołudnie w Bibliotece odbyło się kolejne spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była książka Skóra Toni Morrison.
Toni Morrison jest laureatką literackiej Nagrody Nobla i National Book Critics Circle Award, autorką wielu powieści, m.in. wydanych przez Świat Książki: „Dom”, „Miłość”, „Najbardziej niebieskie oko”, „Umiłowana”, „Pieśń Salomonowa”. Jej najnowsza powieść „Skóra” została Książką Miesiąca Amazona, umieszczono ją na prestiżowej liście Notable Books „New York Timesa” i w wielu rankingach najlepszych Książek Roku.
Powieść Skóra porusza wiele trudnych tematów, w tym siły, z jaką złe doświadczenia z dzieciństwa mogą niszczyć człowieka i utrudniać mu nawiązywanie normalnych relacji. Główna bohaterka Bride ma wszystko – pieniądze, niezwykłą urodę, mężczyznę, fantastyczną pracę, a mimo to nie jest szczęśliwa, nie potrafi się cieszyć swoim sukcesem. Jej radość przyćmiewają zmory dzieciństwa, brak akceptacji ze strony matki, a także trauma, jakiej doznała zeznając w sprawie o molestowanie seksualne. Rozpaczliwe poszukiwanie akceptacji ze strony otoczenia skłania dziewczynę do próby pogodzenia się z wypuszczoną z więzienia kobietą, tą samą, przeciw której zeznawała jako nastolatka. Historia Bride pokazuje nam kim staje się skrzywdzone we wczesnym dzieciństwie dziecko.
Fascynująca powieść, ciekawa tematyka – tak orzekły uczestniczki spotkania. To książka o trudnych, ciężkich tematach, ale wielką sztuką jest napisanie o rzeczach przykrych tak, że czytając nie czujemy przygnębienia. Niewątpliwie zaletą książki jest to, że autorka posługuje się zwięzłym, oszczędnym stylem. Powieść, ma charakter uniwersalny, bo mówi o krzywdzeniu dzieci, o potrzebie matczynej miłości, poczuciu winy i konsekwencjach braku szczerości w związku.

Pani Dominika Fijał również przedstawiła na spotkaniu inne publikacje autorki.

Na kolejne spotkanie zapraszamy po wakacjach we wrześniu.