Spotkanie autorskie z Anną Sakowicz

Jak żyć z świadomością, iż najbliższa osoba niedługo nas zapomni? Czy autor ma wpływ na wygląd książki? Dlaczego na okładce zawsze musi znaleźć się zdjęcie kobiety?
Odpowiedzi na te, i wiele innych pytań, usłyszeli czytelnicy na spotkaniu autorskim z panią Anną Sakowicz, którą mieliśmy zaszczyt gościć 13.11.2019 w Gminnym Ośrodku Kultury w Kaliskach. Rozmowę poprowadziła pani Dominika Fijał.
Usłyszeliśmy między innymi o planowanym przewodniku tras rowerowych po Kociewiu. Będzie to „wspólne dziecko” pani Ani i jej męża Sławka, którzy uwielbiają jeździć na rowerze i postanowili swoją pasją podzielić się z innymi. Dowiedzieliśmy się też wiele o tym, jakie uczucia i emocje towarzyszą pisaniu – autorka martwiła się przez dłuższy czas, że musi skrzywdzić bohaterkę w swojej powieści.
Atmosfera na spotkaniu była trochę jak w książkach autorki: dużo poczucia humoru i jeszcze więcej chwil wzruszenia. Pani Ania opowiadała o własnych doświadczeniach związanych z opieką nad mamą chorą na Alzheimera, o tym jak napisała Listy do A., by „oswoić” chorobę. Ilość nagromadzonych emocji oddaje zwłaszcza jedno zdanie: „Ciężko mi patrzeć, jak w mamie jest coraz mniej mojej mamy”. O gęsią skórkę przyprawiały wspomnienia walki z biurokracją, by zapewnić dobrą opiekę swojej mamie.
Każdego, kto chciałby przeczytać „Listy do A.” uprzejmie informuję, iż jest dostępna w bibliotece. To książka, która zainteresuje każdego czytelnika: zarówno tego młodszego – bohaterka chodzi do szkoły podstawowej – jak i starszego, nawet jeśli ma najlepszą pamięć na świecie. Polecam gorąco!
Spotkanie autorskie zrealizowane w ramach realizacji projektu pt. ” Biblioteka z książką tu i teraz”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.